İnsanoğlu Maymunu ‘Koşarak’ Aştı


Bilimadamları, koşma eyleminin evrim sürecinde insanların maymundan ayrılmasını sağladığını öne sürdüler.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, insanın ataları daha fazla yiyecek bulmak için koşmaya başladı ve bu süreç insanın kollarının kısalması ve kalçasının genişlemesi, maymunlardan farklılaşmasına yol açtı. Sonuçta insan bugünkü vücut yapısını aldı, beynin işleyişi değişime uğradı.

AVLANMA, KOŞMA İLE BAŞLAR
İnsanoğlu önce yürümeyi öğrendi. İnsanoğlunun yürüme evresinden koşmaya geçmesi ise 3 milyon yıl sürdü. Bilimadamları bu geçişin insan evrimini hızlandırdığını düşünüyorlar. University of Utah’tan Dennis Bramble ve Harvard Üniversitesi’nden Daniel Lieberman’ın yayımladıkları makalede, koşmanın insanı ağaçtan yere indirdiğine ve bu şekilde de avlanma ve yiyecek bulma yeteneklerinin gelişmesini başlattığını vurguluyor. Ancak, koşmanın insanoğluna en önemli katkısı beynin gelişmesi, çünkü koşma insanın protein ihtiyacını ve tüketimini artırdı.

KOŞMA BEDEN YAPISINI DEĞİŞTİRDİ
Bilim adamları daha önce koşmayı, yürümenin bir çeşidi olarak inceliyorlardı. Ancak Bramble-Liebermann araştırması koşmanın, yürümeden çok farklı bazı hareketler içerdiğine dikket çekerek, bu fiziksel değişim insanoğluna yansıdığını gösteriyor. Makale, avcılık için gerekli fiziksel hareketlerin ağaca tırmanmanın zıttı olduğuna işaret ediyor. Böylece, bel daraldı, kollar kısaldı, ancak bacak kasları kuvvetlendi. Kafatası, bedenin ergonomisi ve serinleme ihtiyacına paralel olarak değişime uğradı. Örneğin, yürümede kullanılmayan aşil tendonu koşma sayesinde gelişti. Sonrasında ise, aşil tendonunun gelişmesi zıplamayı kolaylaştırdı. Bramble-Liebermann araştırması, koşmanın en önemli özelliğinden birinin de vücudun kendini soğutmayı öğrenmesi olduğunu vurguluyor.

‘İLK İNSANLAR DAHA HIZLIYDI’
Araştırmacılara göre, ilk koşan insanlar modern insandan daha hızlı koşuyor olabilirler, ancak bu konuda kesin bir kanıt yok. Lieberman ve Bramble, koşma olmasaydı bir insanların bugün maymunlara çok daha fazla benzeyeceğini savunuyor. İnsanlar koşmayı tercih ederek, daha geniş bir alanda yiyecek aramayı başardılar. Bu insanoğlunun coğrafik yön yeteneklerinin gelişmesine, çevreyi tanımalarına ve daha geniş alanlara yayılmalarına vesile oldu.

NTV-MSNBC
18 Kasım 2004

Link

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/296682.asp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s