İnsanın Kökenine Işık Tutan İskelet – Ardipithecus Ramidus


İnsanın kökeni müzesindeki yerini almak için Afrika’dan çıkıp gelen en yeni fosilimiz Ardipithecus ramidus, kısaca Ardi tam 4.4 milyon yaşında ve kendisinden önce bulunan 3.2 milyon yaşındaki meşhur Lucy’den (Australopithecus afarensis) çok daha ilkel.

En eski insanımsının 1992′de bulunmasından bu yana uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip daha fazla örnek bulabilmek için çabalıyorlardı. Geçtiğimiz Perşembe neredeyse tamamlanmış bir iskelet ile beraber ilk tam analizlerini yayınladılar. İnsanın kökenine ışık tutan en eski iskelet olan Ardipithecus ramidus, insanlar ve şempanzelerin ortak atasına bir adım daha yaklaşılması açısından hayati önem taşıyor.

Bilim adamlarına göre bilinen en eski insanımsı olan Ardipithecus ramidus, şempanzelerden oldukça farklıydı, ki bu hiç bir modern maymunun erken insan evrimi için bir örnek teşkil edemeyeceğini gösteriyor.

Yetişkin bir dişi olan Ardi büyük olasılıkla 120 cm boyunda ve 55 kilo ağırlığında, yani Lucy’den 30 cm daha uzun ve yaklaşık iki kat daha ağır. Beyninin büyüklüğü günümüz şempanzelerininkine eşdeğer. Ağaçlara tırmanma yeteneğini kaybetmemişti ve iki ayak üzerinde yürüyebiliyordu; tabi bu konuda Lucy kadar becerikli olduğu söylenemez.

Ayakları, insanın ayak yapısına doğru değişmeye başlamıştı. Elleri ise daha çok nesli tükenmiş maymun türlerini andırıyor. Çok uzun kolları ve kısa bacaklarının orantısı ilkel maymunlarla benzeşiyor.

İskeleti ve ilgili bulguları açıklayan, 17 yıllık çalışmanın ürünü olan ilk kapsamlı rapor Cuma günü Science’da yayınlandı. 10 ülkeden 47 yazar, Ardi’yi de içeren 36 bireye ait 110′dan fazla örneğin analizini 11 sayfalık makalede açıkladılar.

Makalelerden birinde paleoantropolojistler Ardipithecus hakkında şöyle söylüyorlar; “birebir fosil kanıtlar olmasa tahmin edemeyeceğimiz kadar çok sürpriz barındırıyor.”

Tokyo Üniversitesinde bir paleoantropolojist olan Gen Suwa ilk keşfi 1992 yılında yaptı. Yeni bir tür bulunduğuna dair ön rapor 1994 yılında yayınlandı.

Araştırma ekibinden Dr. White Afrika’da 6 – 7 milyon yıllık fosillerin bulunabileceği alanların çok az sayıda olduğundan yakınıyor, “insan ve şempanzelerin ortak atalarına çok yaklaştık, daha yaşlı bir iskelet bulmayı çok isteriz.”

Kaynak: nytimes.com

Burada: http://disturblog.com/genel/insanin-kokenine-isik-tutan-iskelet-ardipithecus-ramidus.html#ixzz1R1qgECQo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s