Memelilerin evrimsel aile ağacı çıkarıldı


Radikal/

Yeryüzünde memelilerin çoğalmasını, 65 milyon yıl önce dinozorların yok oluşuna bağlayan düşünceye bilim dünyasından itiraz geldi.

PARİS – Memeliler için devasa bir evrimsel soyağacı hazırlayan Münih Teknik Üniversitesi’nden uzmanlar, o dönemde, günümüz memelilerinin ataları arasında yeni tür patlaması olmadığını söyledi. Memeli türlerinin farklılaşma sürecinin, çok daha önce (100 milyon-85 milyon yıl) başladığına hükmeden araştırmacılar, sürecin dinozorları kısa süre zarfında yok eden hadiselerden sonra da devam ettiğini vurguladı.

Araştırmaya göre, günümüzdeki memelilerin öncülleri, en az 75 milyon yıl önce ortaya çıktı, ancak dinozorların yok olmasından 10-15 milyon yıl sonra, yani yaklaşık 40 milyon yıl önce farklı türlere ayrıldı. Yeni kronoloji, bugün yaşayan hemen hemen tüm memelileri kapsayan ilk şecerenin bilgisayarda çıkarılmasıyla belirlendi. Şimdiye dek fosillerin karşılaştırmalı tahliline veya genetik şifre çözümüne dayanan çalışmalar sınırlı sayıda familyayı kapsıyordu. Yeni şecereyse, son 160 milyon yılda ortaya çıkan 4 bin 510 memeli türünün yüzde 99’unun evrim çizgisini kapsıyor. Şimdiye dek memelilerin dinozorlar yok olduktan sonra gelişme imkânı bularak çeşitlilik kazandığı düşünülüyordu.

30/03/2007

(aa, ap)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s