İlk modern insan 400 bin yıl önce mi çıktı?


İsrailli arkeologlar, “modern insanın” varlığına ilişkin en erken kanıt olarak gösterilebilecek, 400 bin yıl yaşında bir “diş” bulduklarını açıkladı.

AA

Kudüs– Bilimadamlarının yeni savına göre, Tel Aviv’in 12 kilometre doğusundaki Roş Ha’Ayin’de, Kesem Mağarası’nda bulunan 400 bin yaşındaki diş, insanın evrim tarihini değiştirebilecek nitelik taşıyor. Tel Aviv Üniversitesi’nden bir ekip, İsrail’in merkezindeki mağarada yaptığı çalışmada ortaya çıkardığı dişin, 400 bin yıl yaşında olduğunu ve bilimsel olarak“Homo Sapiens” olarak tanımlanan modern insana çok benzeyen özellikler taşıdığını belirtiyor.

Bilinen en erken homo sapiens kalıntısı, bulunan dişin yarı yaşında. Bu sonuca ulaşmanın “çok heyecan verici” olduğunu bildiren arkeolog Avi Gopher, elde edilen sonucu kesinleştirmek için daha fazla araştırma gerektiğini ve bu keşifle“bütün evrim tablosunun değişebileceğini” ifade etti. Kabul edilen bilimsel teoriye göre, Neanderthal insan ve modern insan, Afrika’da 700 bin yıl önce yaşayan atalarından türedi. Bir grup, Afrika’dan Avrupa’ya göç etti ve Neanderthalleri oluşturdu. Başka bir grup Afrika’da kaldı ve bugünkü modern insanı oluşturdu.

‘Modern insan şimdiki İsrail’de ortaya çıkmış olabilir’

Gopher, kılıntıların modern insanın atalarıyla bağlantılı olduğu kesin olarak tespit edilirse, modern insanın orijininin şimdiki İsrail olduğunun ortaya çıkacağını da söyledi. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi tarih öncesi dönem uzmanı Sir Paul Mellers, “Kesem Mağarası diş buluşu önemli. Ancak dişin insana ait olduğu tam kanıtlanamadı. Kesem’de kazı sürecek ve kafatasları ve kemiklere bakılarak kesin sonuca varılacak” dedi.

İsrailli arkeolog Gopher ise, kazıya devam eden ekibinin, kemik ve kafataslarına da ulaşacağına inandığını ifade etti. Tarih öncesi döneme ait Kesem Mağarası, 2000 yılında keşfedildi ve 2004 yılında kazılara başlandı. Paleontoloji, antropoloji ve arkeoloji alanlarında uzman araştırmacılar Gopher, Ran Barkay ve İsrail Herşkovitz, sözkonusu buluşu, “American Journal of Physical Anthropology”adlı dergide yayımladı.

28 Aralık 2010

Cumhuriyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s