Böceklerin Evrimi


Çiçekli bitkilerin ortaya çıkmasıyla birlikte böceklerin evrimi hızlanır, yeni tozlaştırıcı böcek grupları ortaya çıkar. Kretasede ilk kez ortaya çıkan başlıca böcek grupları, arılar, eşekarılar, karınca, kelebekler ve termitlerdi. Böcekler dünyasındaki en önemli gelişmelerden biri de, gerçek sosyal arıların ortaya çıkmasıdır.

Birçok omurgasız grupları gibi böceklerin evrimsel tarihi, tam olarak anlaşılamamıştır. Onlarca yıl için, bu yola millipedes ve centipedes, bilinen ve dallı olarak arazi kolonize olduğu düşünülen erken 428.000.000 yıl önce, Silüriyen döneminde olarak. Ancak son genetik çalışmalar göstermektedir ki böcekler daha muhtemel kabuklular dan bazen 410.000.000 yıl önce ayrılmaktadırlar. Bu evrimsel değişim koşullar tartışma konusu, ve ilkel tetrapods içine lob yüzgeçliler evrimi çok daha az açık daha.

Böceklerin tarihinin bilinen en eski örnek Devoniyen fosil Rhyniognatha hirsti, yıllık 396 arası ve 407 milyon yıl önce tarihlenmektedir. Bu iyi bir vasküler doku ve arasında ilk kara bitkileri içerir Devoniyen ekosistem korunmuş Rhynie Çört formasyonu bulundu ve karasal Artropodların en iyi korunmuş fosil erken. Bu böceğin çene o zaten, böcek uçuş ve gizem içinde böceklerin tarihinin diğer önemli yönlerinin kökenleri örtüyor uçuş geliştirilen ileri sürüldü.

Görsel: böceklerin evrimsel soyağacı

Tam anlaşılamamış tam ne zaman ve nasıl uçuş böceklerin tarih girilir. Bir araştırmacı, Jim Marden, böcek uçuş evrimsel olarak edinilmiş ara adımlar su kaymağını alma içeren evrimleştiği bir model sunmuştur. O stoneflies, su yüzeyi boyunca sıyırmak için kanatlarını kullanan bir canlı böcek grubu puan. Türlerin su çeşitleri daha az temas gerçek su, her adımda hız açısından önemli yararlar sağlayan ve böylece yetenek avcıları önlemek ve gıda kaynakları ararlar bu özelliği gözden geçirme istihdam bulunmuştur.

Orada hexapods birkaç bilinen gruplar (altı bacaklı omurgasızlar) hangi evrimsel böceklere bazal ve onlardan önce yılda yaklaşık 400 milyon yıl önce, ilk fosil böcek görünür ayrılmak olurdu vardır. Bunlar gibi daha az tanınan proturans ve diplurans bol springtails içerir. Bu springtails, proturans ve diplurans hepsi birbirinden bağımsız hareket onların hexapod şeklinde gelişti, ama sadece böcekler yeteneği uçmak için kazandı.

Böceklerin Soy Agacı ve Sınıflandırılması

Milyonlarca yıl, böcekler ve diğer küçük omurgasızlar onlarca için sadece hayvanların arazi sömürge, kısa sürede bitkiler yok bel hizasından daha uzun örtülü idi. bitki ve balık bir sülale ilk kurbağa haline geliştikçe, böcekler çok sayıda hayatta onları tüketilen olurdu büyük tetrapods, de katıldı. Karbonifer dönemin yüksek oksijen düzeyleri Ancak sayesinde yılda yaklaşık 320 milyon yıl önce, bazı böceklerin devasa boyutları için griffinfly Meganeura, iki ayak kanat vardı gibi büyüdü. Fakat oksijen düzeyleri aşağı indi, bu böceklerin derhal bir yetersizlik vücutlarını yoluyla yeterli oksijen dolaşımını nedeniyle kaybedildi.

Böceklerin tarihinin sonraki büyük dönüm noktaları Mesozoik, bildiğimiz gibi en modern gruplar onları evrim boyunca oluştu. 120 milyon yıl civarında önce, çiçekli bitkiler ve böcekler arasında işbirliği (özellikle arı) ve bu yeni gelen bir karşılıklı yararlı evrimsel ilişkinin neden gelişti. Sonuç olarak, çiçekli bitkiler şimdi baskın karasal bitki örtüsü vardır.

Kaynaklar:

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/jeolojik/Fanerozoik/Mezozoik/Kretase/KretaKara.htm

http://bilgi.didikle.com/Bazi_seyler_Boise,_Idahovar_nedir.html

 

Yazının İngilizce orijinali:

The evolutionary history of insects, like that of many other invertebrate groups, is poorly understood. For many decades, it was thought that they branched off of millipedes andcentipedes, which are known to have colonized the land as early as 428 million years ago, during the Silurian period. But recent genetic studies suggest that insects more likely split off from crustaceans sometime around 410 million years ago. The circumstances of this evolutionary change are subject to debate, and much less clear than the evolution of lobe-finned fish into primitive tetrapods.

The earliest known specimen in the history of insects is the Devonian fossil Rhyniognatha hirsti, dated to between 396 and 407 million years ago. It was found in the Rhynie Chertformation, a well-preserved Devonian ecosystem which includes some of the first land plants with vascular tissues and among the earliest and best preserved fossils of terrestrialarthropods. The mandibles of this insect suggest that it had already developed flight, shrouding the origins of insect flight and other important aspects of the history of insects in mystery.

Exactly when and how flight entered into the history of insects is poorly understood. One researcher, Jim Marden, has presented a model where insect flight evolved from evolutionarily adaptive intermediate steps involving skimming on water. He points to stoneflies, a living insect group that uses its wings to skim along the surface of water. Species have been found employing varieties of water skimming that feature less and less actual contact with the water, each step providing substantial benefits in terms of speed and thereby ability to avoid predators and seek out food sources.

There are several known groups of hexapods (six-legged invertebrates) which are evolutionarily basal to insects and would have split off from them prior to about 400 million years ago, when the first fossil insects appear. These include the abundant springtails as well as the less recognized proturans and diplurans. It is thought that springtails, proturans, and diplurans all evolved their hexapod form of locomotion independently of one another, but only insects gained the ability to fly.

For tens of millions of years, insects and other small invertebrates were the only animals to colonize the land, at the time covered by short plants no taller than waist height. As plants grew and a lineage of fish evolved into the first amphibians, insects were joined by larger tetrapods, which would have consumed them in great numbers to survive. However, thanks to the high oxygen levels of the Carboniferous period, about 320 million years ago, some insects grew to huge sizes, such as the griffinfly Meganeura, which had a two foot wingspan. But when oxygen levels went down, these insects promptly died due to an inability to circulate sufficient oxygen through their bodies.

The next major milestones in the history of insects occurred throughout the Mesozoic, when most modern groups as we know them evolved. Around 120 million years ago, flowering plants evolved, and the cooperation between insects (especially bees) and these newcomers led to a mutually beneficial evolutionary relationship. As a result, flowering plants are now the dominant terrestrial flora.

Wisegeek

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. taylan dedi ki:

  Metin simültane çevrilmiş ve düzeltilmesi gerekiyor. Site yetkililerinin dikkatine…

 2. Maalesef bu google çevirisinin yabancı dildeki (muhtemelen İngilizce) ana kaynağını bulamadım. Umarım yakında daha anlaşılır bir makale yayınlanır. Bildirim için teşekkürler sayın Taylan..

  1. taylan ayık dedi ki:

   Teşekkürler. Harika bir site hazırlamışsınız. Sürekli takip ediyor ve arşivleme yapıyorum. Böceklerin evrimi ile ilgili daha detaylı araştırmaları bekliyoruz.

   İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s