Lezbiyenlerin Beyni Heteroseksüel Erkek Beyni Gibi Tepki Veriyor


Lezbiyenlerin beyninin heteroseksüel erkeğinki gibi tepki verdiği ortaya çıktı. Ancak bu benzerlik, homoseksüel erkekle heteroseksüel kadın arasındaki kadar değil. Lezbiyenlerin beyinleri, cinsiyet hormonlarına, heteroseksüel kadınlarınkinden farklı tepki veriyor. İsveçli bilim adamlarının yaptığı araştırma, lezbiyen beyninin heteroseksüel erkeğinki gibi tepki verdiğini gösterdi. Ancak bu tepki benzerliğinin, homoseksüel erkekle heteroseksüel kadınınki kadar olmadığı belirtildi. 

***

Sonuçları, ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlanan araştırma kapsamında, gönüllü katılımcılara, kadın ve erkek cinsiyet hormonlarından elde edilen kimyasal maddeler (feromonlar) koklatıldı ve kişilerin beyninde oluşan tepkiler incelendi. Heteroseksüel kadınlar, kadın ve erkek feromonlarına yaklaşık aynı tepki verirken, erkekler ve lezbiyenler, kadın feromonunu erkek feromonundan fazla sevdi.

Brain scans depict activity in the brains of heterosexual women (left), lesbian women (center), and heterosexual men (right) when exposed to potential human pheromones AND and EST

Araştırmada her üç grup için de, 12’şer adet sağlıklı, tıp eğitimi almamış, sağ elini kullanan ve HIV negatif denek kullanıldı. Feromonlar, halen tartışmalı bir alan olsa da, 2000 yılında yapılan bir araştırmada Amerikalı araştırmacılar, burundaki insan feromonu alıcısını bulduklarını iddia etmişlerdi.

Shows brain activation after exposure to AND.
Note similarities between heterosexual women (HeW) and homosexual men (HoM) (www.newscientist.com).

Homoseksüelliğin öğrenilen bir şey olmadığı kanısını destekleyen araştırma, Stockholm’deki Beyin Enstitüsü’nden İvanka Saviç önderliğinde gerçekleştirildi. Aynı ekip, bir yıl önce gey erkeklerle ilgili yaptığı araştırmada da benzer sonuçlar bulmuştu. Beyin yapısı ve cinsel eğilimler üzerine uzman bilim adamı Sandra Witelson, bu araştırma sonuçlarını yorumladı. Witelson, “Bu araştırmaların önemi, biyolojik faktörlerin cinsel eğilimler üzerinde etkili olabileceğini göstermesidir” dedi.

Radikal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s