Milyonlarca Canlı Türünden Neden Sadece İnsan Akıllı Olabildi?


iq-intelligenceNeden sadece biz insanlar bu kadar zekiyiz? Neden diğer canlıların hiç biri insan gibi düşünemiyor? Neden insan her şekilde onları kontrol altına alabilecek güce sahip. Tamam, bunca güce sahip olmak için bir çok aşamadan geçti evet ama neden milyonlarca canlı türlerinden sadece insan akıllı olabildi?

İnsandan başka bir akıllı türün daha var olabilmesi, yani başka bir hayvan türünün zeka geliştirme şansına sahip olabilmesi için her şeyden önce insan neslinin soyunun tükenmiş olması veya tamamen bu gezegeni terk etmesi gerekir. Bunun nedeni biz Homo sapiens’lerin, insan benzeri bir zeka üretebilecek şartlar yaratan tüm ekolojik nişleri hali hazırda işgal etmiş durumda olmamızdır. Bunun yanında Homo sapienslerin, yani biz insanların tamamen yeni akıllı türlerin gelişirken onların ortaya çıkmasını pasif bir şekilde seyredeceğimizi veya ona bir yaşam şansı vereceğimizi hayal etmek zor.

Bunun yanında böyle bir türün evrilmesi ve gelişimi milyonlarca yıl (en azından mutlaka yüz binlerce yıl) alacağı için, insanlığın tek bir nesilde bu oluşumu gözlemleyebilmesi imkansızdır. Ama biz insanlar zaten şu anki gelişim evremizde gezegeni kontrol etmek ve yeniden şekillendirmek için fazlasıyla egemen ve güç sahibi olduğumuz bir noktaya ulaşmış durumdayız. Bu üstünlüğün bir parçası olarak (en azından bilinç altında) tercih ettiğimiz ve ele geçirdiğimiz ortamları sabit bir şekilde elimizde tutmaya devam ederek yeni zeka üretebilecek ekolojik nişlerin oluşmasını önleyip bize rekabet edebilecek ikinci bir akıllı türün yükselişine engel olmaya çalışacağızdır. Bu, neden insandan başka akıllı bir türün daha olmadığının yanıtıdır.

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. fuat dedi ki:

  ben cocuklarımı yetiştirip bilime yönlendirebilirken neden herhangi bir hayvanı yönlendiremiyorum.

 2. turkoman dedi ki:

  bana yeterince açıklayıcı gelmedi açıkçası. ya da tam anlayamadım. mesela kurtlar ve köpekler birlikte evrildiler ve iki tür de günümüze kadar ulaştılar değil mi? peki benzer bir şey insanlar için de olamaz mı? anlayamadığım başka bir şey de şu; madem şartlar bizi zeki olmaya ve sosyal bir yaratık olmaya itti. diğer canlıların da bugüne ulaşabilmesi için daha zekileşmesi gerekmez mi? yoksa hakikaten zekileştiler mi? örneğin iş bölümü, grup halinde avlanma vs gibi davranışlar bu evrimleşmenin bir sonucu mu? bilimin bize açıklaması gereken çok fazla şey var bence.

 3. Sibel dedi ki:

  Ona bakılırsa ben bir belgesel izledim o belgeselde maymunlar kum icerisindeki yanlış hatırlamıyorsam buğdayı ayırıp öyle yiyordu aralarinda bir tanesi avucunu doldurup denize bıraktı kum batarken o da bugdaylari alıp yedi daha sonra aynısını arkadaşlarına gösterdi yani demem şu ki bu düşünerek yapılmış birşey değilse nedir peki cok merak ediyorum.

 4. Fatih dedi ki:

  Eğer insan evrimleşmiş olsaydı dişi maymunlarda kızlık zarı olurdu.Maymundan gelen dişi insanın kendisine bakireklik(kızlık zarı) eklemesi imkansız bir şeydir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s