Aborjinler Bilinmeyen Bir DNA Türüne Sahip


Yeni yapılan araştırmalar Aborjinlerin bilinmeyen bir insan genetik materyali taşıdığını ortaya koydu. Aborjinlerin genetiği adeta büyüleyici bir yapıya sahip.
Bilim insanları tarafından Papua Yeni Gine ve Kuzey Doğu Avusturalya’da bulunan insanların, tanımlanamayan, nesli tükenmiş bir insan türüne ait DNA izi taşıdığını ortaya koydu.

İnsanlık tarihindeki en önemli an olan yaratılış hakkında genetikçilerin ve bilim insanların hala anlayamadığı birçok şey bulunuyor. Bu konuda yapılan çalışmalar adeta cevaptan çok soru doğuruyor.

Harvard Tıp Fakültesinden bilim insanları 2016 yılında dünyanın her yerindeki insanların genomları üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüttü. Bu çalışma esnasında bilim insanları Aborjin nüfusuna dair şaşırtıcı bir keşifte bulundular.

Tanımlanamayan bir insan türünün torunu olan Aborjinlerin genomlarında bu genetik izler bulunuyor.

Bilim insanları Aborjinlerin geldiği insan neslinin yok olmuş olabileceği görüşünü taşıyor. University of Texas’tan istatistiksel bir genetikçi olan Ryan Bohlender ve ekibi günümüzde insanların hala taşıdığı soyu tükenmiş olan hominid DNA miktarını araştırıyor. Ekip tarafından bundan önce Denisovalılar ve Neandertallerin kaynaşmasının tüm evrim hikayesi olamayacağına dair bir buluş yapılmıştı. Denisovalılar ve Neandertallerin kaynaşmasında bazı tutarsızlıklar keşfedilmişti.

Aborjinlerin genlerinde yer alan bu yabancı DNA’ların hangi insan nesline ait olduğu henüz bilinmiyor. 100 bin ile 60 bin yıl kadar önce atalarımızın Avrasya’da bir karada yaşayan insansı türle temas ettiğine ve Afrika’dan göç ettiklerine inanılıyor. Uzmanlar o dönemde gerçekleştirilen bu temasın mevcut türler üzerinde hala işaretinin sürdüğüne inanıyor.

Aborjinlerin genomları ise dünya üzerinde yaşamış olan bilinen hiçbir türle uyumlu değil.

Kaynak: Ancient Code

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s