Spinosaurusların yüzdüğü kanıtlandı


Uluslararası ekibin keşfi Spinosaurus aegyptiacus’u yüzdüğü kanıtlanan ilk dinozor yaptı

Araştırma National Geographic Society tarafından da desteklendi (Davide Bonadonna

Dünya üzerinde yaşamış en büyük ve en gizemli dinozor türlerinden birinin keşfedilen kuyruk fosili uzun zaman önce nesli tükenmiş bu canlılar hakkında bir türlü çözülemeyen tartışmayı sonlandıracak gibi gözüküyor.

“Spinosaurus aegyptiacus” adlı teropod grubuna dahil dinozorun kuyruk fosili bu devasa avcıların suda yaşadığını ve milyonlarca yıl önce ırmaklarda avlanmak için uzun kuyruklarını kullandığını ortaya koydu.

Keşif Detroit Mercy Üniversitesi’nden paleontolog Nizar İbrahim yönetimindeki ekip tarafından yapıldı.

İbrahim “Keşif, dinozorlar hakkında yeni bir olasılıklar evrenine gözümüzü açmamıza yol açtı. Bu sadece daha önceki anlatıya bir ek değil, tamamen yeni bir hikaye başlatıyor ve dinozorların neler yapabileceğine ilişkin bildiklerimizi şiddetli bir değişime uğratıyor” dedi.

Bilim insanları on yıllar önce karadaki dinozorların suda da yaşayabileceğini varsaymış ancak bu fikir yakın tarihte gözden düşmüştü. Çoğu araştırmacı havada uçamayan dinozorların karayla sınırlı olduğunu söylemişti.

Spinosauruslar konuyu daha karmaşıklaştırmış daha önce bulunan bazı kemik fosilleri bu yaratıkların hem kara hem de suda yaşayabileceğini işaret etmişti.

İbrahim ve ekibi daha önceki çalışamalarında bu iddiayı savunsa da yeterli bulgu olmadığı için karşı tezler gelmişti.

“Büyük ihtimalle vaktinin çoğunu suda geçiriyordu”

Fas’taki kazılarda arayışını sürdüren uluslarası ekip, Nature’da yayımlanan son araştırmalarında tartışmaya son noktayı koyduklarını savundu.

Spinosauruslar’ın vaktinin çoğunu suda geçirdiği savunulan araştırma Fas’ın doğusundaki Sahra Çölü’nde bulunan kuyruk fosiline dayanıyor.

90 ile 100 milyon arası yaşta olduğu hesaplanan fosil dünyada sadece bir adet bulunan Spinosaurus iskeletini de tamamlamış oldu.

Yüzgeç benzeri esnek kuyruğa sahip bu canlının tamamen suda yaşayan omurgalı canlılarla eşit performans gösterdiği belirtildi.

Araştırma bazı dinozor türlerinin yüzebildiğine ilişkin en iyi kanıtı sağlamış oldu.

İbrahim “Bu keşif uçmayan dinozorların hiç suda yaşamadığına ilişkin fikrin tabutuna çiviyi çaktı. Bu dinozor su kütlelerinde aktif olarak avlanıyordu. Sadece sığ sularda durarak değil yüzerek bunu yapıyordu. Büyük ihtimalle vaktinin çoğunu suda geçiriyordu” dedi.

 

Independent Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s