Çölleri aşan insan


Araştırma, insanların Afrika’dan çıkmak için Nil Nehri yerine Büyük Sahra Çölü’nü kullanmış olabileceklerini öne sürüyor.

Güncelleme: 10:42 TSİ 03 Ocak. 2011 Pazartesi

İnsanlığın beşiğinin Afrika’nın, Sahra Çölü’nün güneyinde kalan bölgesinde yer aldığı ve dünyaya buradan yayılmış olduğu, en çok destek gören teorilerin başında geliyor. Peki bu dünyanın en büyük ve sıcak çölünün meydana getirdiği neredeyse aşılmaz olan bariyer bu ilkel topluluklarca nasıl kırılabildi?

Bugüne değin antropologlar, ilkin insanların sadece Nil Nehri’nin verimli ve yeşil kıyılarını izleyerek Ortadoğu ve daha ilerisine ulaşmış olabileceklerini düşünüyorlardı. Fakat yeni çalışma, Sahra’nın bu insanlar için aşılamaz bir engel olmadığını öne sürüyor.

Çölün hem kuzeyinde hem de güneyinde, aralarında balıkların da yer aldığı bazı aynı hayvan gruplarına ait kalıntılar bulunmuş durumda. Araştırmacılar, “eğer bu atasal balık türleri Sahra boyunca yüzmeyi başarmışlarsa aynı durum insanlar için de geçerli olabilir” şeklinde düşünüyorlar.

Londra King’s Üniversitesi’nden Nick Drake, balıkların Sahra’yı son sucul dönemi olan bundan 6.000 ila 10.000 yıl öncesinde aşmış gibi olduklarını belirtiyor, “Bu devasa çöl, hayvanların ve insanların önünde bir engel oluşturamamıştı ve bu da insanın Afrika’dan nasıl çıktığını açıklayan bir durum.”

Son sucul dönem sırasında Sahra Çölü nehirlere, yeşillik alanlara ve hatta bataklıklara ev sahipliği yapıyordu. Bu su yollarının Afrika’nın kuzeyi ile güneyini birbirine bağlamış olması muhtemel. Araştırmacılara göre bu bağlantılar, Afrika’nın hem güneyinde hem de kuzeyinde büyük popülasyon merkezlerinin, ara bölgede de küçük toplulukların bulunduğu, dünya çapında dağılıma sahip 25 hayvan türünün geçişine izin vermiş gibi görünüyor.

Bu tip su ve besin koridorlarının, Sahra boyunca 100.000 ve 125.000 yıl önce de oluştukları biliniyor. Bu da göç hareketlerinin bu dönemlerde de meydana gelmiş olabileceği fikrini akıllara getiriyor.

Çalışmanın yazarları, kendi teorilerine karşı yine de temkinliler ve bu tip koridorların varlığının mutlaka kullanılmış olabilecekleri anlamına gelmediğini söylüyorlar. Bu açıdan Nil boyunca göç teorisi yine de geçerliliğini yitirmiş değil.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s