Bana arkadaşını söyle, sana genlerini söyleyeyim


Radikal/ ABD’de araştırmacılar, arkadaşlıkların genetik boyutuna işaret eden bulgulara rastladıklarını söylüyorlar.

Bana arkadaşını söyle, sana genlerini söyleyeyim

İki ayrı araştırmanın verilerine göre, alkol bağımlılığıyla ilgisi olan bir genin taşıyıcıları birbirleriyle dostluk kurmaya eğilimli oluyor.

Araştırmanın ayrıntıları, Proceedings of the National Academy of Sciences (Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları) adlı dergide yayımlandı.

Bilim insanları, gençlerin sağlığı ve kalp hastalıklarına ilişkin birbirinden bağımsız iki ayrı araştırmanın verilerini inceledi. Her iki araştırma da genetik verilerin yanısıra arkadaşlık bilgileriiçeriyor.

Alkol bağımlılığıyla ilgisi olduğu düşünülen DRD2 kodlu genin taşıyıcıları arasında arkadaşlık ilişkilerinin yoğun olduğu gözlendi.

Öte yandan CYP2A6 kodlu genin taşıyıcıları ise tam aksine birbirlerinden uzak durdukları izlenimi veriyor.

Bu genin nikotin dahil vücuda giren yabancı ögelerin metabolizmasıyla alakası olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar, bu geni taşıyanların neden dostluk kurmadığı konusunda muhtelif görüşlere sahip. Bir kanıya göre, mikroplara karşı savunma amaçlı olabilir. Çiftler arasında yapılan benzer bir araştırmada, aynı hastalığa karşı zafiyeti olan şahısların birbirlerini çekici bulmadığı gözlenmişti.

Ancak gen haritası ile arkadaşlık arasında kurulan bağa şüpheyle bakanlar var. Alkolizme yatkın olanların dost kümeleri oluşturması, bu kişilerin arkadaşlarını bar ve meyhanelerde bulmasıyla açıklanabilir.

Fakat California Üniversitesi’nden Profesör James Fowler, gündelik hayatta karşımıza çıkan kişiler hakkında genelde kafamızda anında belli yargıların oluştuğunu ve bunun en azından kısmen genlerle alakası olabileceğini söylüyor.

İçgüdüsel olarak kimi insanlara derhal kanımız kaynarken, kimilerini görür görmez itici buluyoruz.

BBC’ye mülakat veren Profesör Fowler, ‘arkadaşlık genlerinin’ dış görünüme yansıyor olabileceğini, ve bu sayede aynı genin taşıyıcılarının birbirlerini ayırdedebildiğini öne sürüyor.

Fakat Amerikalı profesör, bu varsayımın üzerinde daha çok araştırma yapmak gerektiğinin altını çizdi. (bbc)

Orijinal makaleye ulaşmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s