İşte ilk Avrupalı’nın yüzü


Biliminsanları, yedi yıl önce bir mağarada bulunan kafatası kemiği parçalarından yola çıkarak İlk eski Avrupalı insanın yüzünü oluşturdu.

Cinsiyetin belirlenmesi mümkün olmadığından bir kadına mı yoksa bir erkeğe mi ait olduğu bilinmeyen bu yüzün sahibi, bugün Romanya sınırları içinde bulunan Karpat Dağları bölgesinde 35 bin yıl önce yaşamış.

 

Yüz, bir mağarada bulunan eksik bir kafatası ve çene kemiği temel alınarak kille oluşturuldu.

Uzman Richard Neave, bulunan kemiklerin parçalarında yaptığı ölçümleri ve yüz kemiklerinin kafatasına nasıl yerleştiğine dair bilgiyi temel alarak bu yüz modelini yarattı.

 

Model, BBC’de yayınlanacak olan ve insan ırkının ve evrimin kökenleriyle ilgili ‘İnsanın İnanılmaz Yolculuğ’ adlı televizyon programında kullanılacak.

 

Programı sunacak olan Antropolo Alice Roberts Independent gazetesine demecinde, “Gerçekten çok tuhaf. Ben bir biliminsanıyım ve tarafsızım. Ama bu yüze baktığımda ‘Hay Allah gerçekten 40 bin yıl öncesinden bir insanın yüzüne bakıyorum’ diyorum ve bu çok heyecan verici bir şey” diye konuştu.

 

Roberts şöyle devam etti: “Kaftası aslında Avrupalı, Asyalı ya da Afrikalı gibi görünmüyor. Daha çok hepsinin karışımı gibi. Ve bu da Avrupa’ya ilk gelen nüfuslar göz önüne alındığında, tahmin edilebilir bir durum.”

 

Mağara araştırıcıları ‘ilk modern insan (homo sapiens) Avrupalı’ya ait çene kemiğini 2002’de Karpat Dağları’nın güneybatısında bulmuştu. Karbon testi sonucunda, kemiklerin yaşının 34 bin ila 36 bin yıl olduğu ortaya çıkmıştı. İlk homo sapiensin Avrupa’ya Afrika’dan geldiği biliniyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s