Ökaryotların ortaya çıkışı evrime ayna tutuyor


Asid bataklıklarında ve lağımlarda bulunan bir bakteri türü bilim adamlarına dünyanın ilk evrim sürecindeki  kayıp halka olan , DNA bulunduran çekirdeğe sahip hücrelerin(ökaryot hücreler) ortaya çıkışı konusunda önemli kanıtlar sundu.

Milyarlarca yıl boyunca çekirdeksiz hücrelerden oluşan bakteriler dünyadaki tek hücresel yaşam formuydu. 1,6-2,1 milyar yıl önce ökaryot hücreler ortaya çıktı. Bu çekirdekli hücreler, dünyada çok hücreli yaşamın evriminin habercisiydi.

 

 

Bugüne kadar bilim adamları ilk prokaryotlarla sonraki ökaryotlar arasındaki halka olan atasal hücreyi bulamamışlardı. Dolayısıyla , bu geçişi açıklamak için iki hücrenin birleşerek yeni bir hücre oluşturduğuna dayanan füzyon teorisi ileri sürülüyordu.

 

Fakat University College Dublin, Ireland ve Heidelberg’teki moleküler biyoloji laboratuvarından gelen yeni bilgiler, füzyon teorisinin  yerini “kayıp halka” hücresinin gerçekten varolduğuna yönelik yeni bir görüşü ortaya koymaktadır.

 

 

College Dublin Üniversitesinden hücre biyoloğu Dr. Emmanuel Reynaud “Keşfimize göre, dünyadaki ökaryot hücrelerin görüntüsü, Big Bang füzyon teorisi yerine Darwin evrimiyle açıklanabilir. Analizlerimize göre, günümüzde lağımlarda ve asit bataklıklarında bulunan PVC [Planctomycetes, Verrucomicrobiae, Chlamydiae] bakterilerin hücre yapıları, bir ara geçiş formu yapısı göstermektedir. Bilinen diğer bakterilerden biraz daha büyüktürler ve çok daha yavaş bölünürler. “  demiştir.

 

 

Heidelberg’teki Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan Dr. Damien P Devos “PVC bakterilerinin yapısı , bunların prokaryotlarla ökaryotlar arasındaki kayıp halkanın atası olduklarına dair kanıtlar bulundurmaktadır. “  demiştir.

 

 

University College Dublin raporlarından  derlenerek ScienceDaily tarafından yayınlanmıştır.

27 Kasım 2010

Referans : Damien P. Devos, Emmanuel G. Reynaud. Intermediate Steps.

Science, 2010

 

Çeviri: Bhr Klç

 

Kaynak:

Facebook.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s