Avuç İçindeki Avcı Dinozor


Ortaya çıkarılan yeni fosil bilinen en eski dinozorlardan birine ait.

230 milyon yıllık fosil, Jurasik Park filminin baş aktörü Tyrannosaurus rex’in muhtemelen atası olan 1,2 metre uzunlukta ve 4-6 kilo ağırlığında bir dinozora ait. Araştırmacıların ‘şafak koşucusu’ olarak adlandırdıkları ve iki ayağı üzerinde hareket etmiş olan dinozora bilimsel olarak ‘Eodromaeus murphi’ ismi verilmiş.

Arjantin’in kuzeybatısındaki Ay Vadisi’nde bulunan dinozora ait eksiksiz kemik setine uyarak bir model yapılmış. Kemiklere 1996 yılında rastlanmış olmasına karşın eksiksiz bir şekilde toplanarak biraraya getirilmeleri oldukça uzun zaman almış.

Ortaya çıkan dinozor fosilbilimcilere, Tyrannosaurus’a kadar uzanan teropod grubu dinozorların başlangıcında yer alan bir türe işaret etmiş. Chicago Üniversitesi’nden Prof. Paul Sereno, türün tüm dinozor grupları içinde oldukça erken dönemdeki bir yere oturduğuna dikkat çekiyor.

Araştırmacılar iki ayağı üzerinde duran bu canlının bacak oranlarını inceleyerek oldukça çevik ve hareketli olduğuna karar vermişler. Yine iskelet yapısına bakıldığında, ön pençelerinin de oldukça kuvvetli olduğu anlaşılmış. Tüm karakterleri gözden geçirildiğinde, dinozorun avcı bir tür olduğu sonucuna varılmış. Bu karardaki en büyük etken de doğal olarak diş yapısı olmuş. Eodromaeus’un sahip olduğu sivri diş seti, tüm etçil dinozorlardaki yapıyla tam bir uyum gösteriyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25171418/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s