Evrim ve Yaratılış Üzerine


Evrim Karşıtlarıyla Tartışmak

Evrim karşıtları, evrimcileri ‘bu yaprağın rengi, şekli niye böyledir’ türünden sorularla alt etmeye çalışır. Bu noktada evrimcilerin yaptığı bir hata var. Kalkıp tutucu kesime bunları anlatmaya çalışıyorlar. Halbuki yapmanız gereken tek bir şey var. Siz de onların mantığının üstüne basacak ‘o halde siz açıklayın’ diyeceksiniz. Çünkü onların, evrende nedenini açıklayamayacağı hiçbir şey yoktur. Her şeyi bir yaratıcının tasarladığını söylerler; fakat niye var olduğunu yada nasıl yaratıldığını araştırmaktan acizlerdir. Çünkü bu zaten kutsal kitaplarda yazılmıştır. Hazır önlerine konulan bir kitap varken neden var olduğunu araştırsınlar ki? İşte karşı kesimin temel düşüncesi bundan ibarettir. Okuduğu o kutsal kitaplar bile, ‘var olan her şeyi araştırın’ dediği halde o kesim bunu yapmaz, yapamaz. Çünkü dogmatiklerdir sorgulama gibi bir yetenekleri yoktur yada bastırılmıştır.


Bilimsel Anlayıştan Uzaklaşmamızda Dinin Etkisi 

Değişmez dini kuralları yaşam tarzı olarak kabul eden toplumlar çoğunlukla merak duygularını bastırır. Çocukken anne babamıza, ‘tanrı var mı yok mu’ diye sorduğumuzda ya bize vurmuş ya ağzımızı kapatmışlardır. Eğer bir çocuk, daha o çağda bazı şeylerin yasak olduğu için düşünülmemesi gerektiğine alıştırılmış ise o çocuğun artık ileri de bir doğa bilimci olarak yetişmesi mümkün değildir. Her ne kadar inanç bunu istesede, değişmez inanç kurallarını ilke kabul eden bir düşünceyle bilim yan yana yürüyemez.

Akılsız Tasarım

Biyolojik sistemlerin aslında çok akılsızca tasarlandığını vurgulamak istiyorum ve soruyorum: Nasıl bir tasarım olsaydı normal veya akılsız tasarım olacaktı? İnsan çok akıllı bir tasarımın ürünü değil. Bugün genetik olarak ismi konmuş 9000 çeşit hastalık var. Bir fabrika düşünün ki 9000 çeşit hatayla üretim yapıyor. Bunun yanı sıra prostat, apandist, yirmilik diş gibi bazı yanlış oturtmalar var. Sonra erkekler neden sünnetli doğmuyor? 2000 yıldan beri en az 10 milyon çocuğun enfeksiyon yüzünden öldüğünü söyleyebiliriz. Tanrısal bir tasarım, sünnetli dünyaya getirerek bu kadar suçsuz insanın ölmesini önleyebilirdi. Başka bir örnek de kaslarımız. Boyları kemiklerimizin boyuna uygun olmadığı için vücudumuzda ağrılar oluyor. Asyada ve kutupta yaşayan insanların yada zencilerin anatomik yapısının neden farklı olduğunu hiç merak etmediniz mi? Bu farklılığı ne ile açıklıyorsunuz? Her şeyi bir yana bırakın doktorluk diye bir meslek var. Doktorluk hasarlı tasarımı ortadan kaldırmak için yaratılmış bir meslektir.

Evrimin Kutsal Kitaplarla İlişkilendirilmesi 

Bazı hadis ve ayetlere dayanarak evrimi açıklamaya çalışıyorlar. Halbuki bunlar temelde iki farklı kavram ve yan yana gelmesi kesinlikle mümkün değil. Burada sadece İslam’ı değil, Hristiyanlığı ve bütün yaratılış kuramının anasını oluşturan Tevrat’ı da kastediyorum. Kuran yaratılışla ilgili bütün bilgileri Tevrat’tan almıştır. Tevrat da Sümer mitolojisinden esinlenmiştir. Aradaki çelişkiyi halka açıklamadığınız sürece evrim kavramını hiçbir surette yerleştiremezsiniz. Bunu yapamayınca da toplumun değişikliklere uyumunu sağlayamazsınız.

Doğuş Gürle

09 Aralık 2010 Perşembe

Yaşam

 

Kaynak:

http://www.yazarport.com/read.aspx?yazino=13584&baslik=evrim-ve-yaratilis-uzerine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s