Milyonlarca Yıl Önce Kaybolan Bacaklar Bulundu


Lübnan’da bir kireçtaşının içinde Fransız bilim adamlarınca bulunan 92 milyon yaşındaki fosil iki bacaklı bir yılana ait.

Fransız bilim adamları, Lübnan’da bir kireçtaşının içinde 92 milyon yaşında bir hayvan fosili bulmuştu. Paleontologlor yaptıkları incelemede, bu fosilin iki bacaklı bir yılana ait olduğunu tespit etti.

Eski kertenkeleden modern kolsuz bacaksız yılana giden evrimleşme konusunda bundan önce pek fazla tür bulamayan bilim adamları, röntgen tekniğiyle yaptıkları incelemede, kireçtaşına hapsolmuş bir sürüngen ve diğeri taş katmanı altında bu sürüngene ait katlanmış bacaklarını buldu.

Araştırmaya katılan Paris’teki Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nden Alexandra Houssaye, “Hayvanın iki bacağı olduğundan eminiz, birinde görmediğimiz karakteristik özellikleri diğerinde görmeyi umuyoruz” diyerek, fosil üzerindeki araştırmaların süreceğini söyledi.

“Eupodophis descouensi” olarak bilinen 85 cm uzunluğundaki Geç Cretaceous dönemine ait hayvanın fosilinin 92 milyon yaşında olduğunu belirten Fransız araştırmacılar, bacakların, hayvanın vücudunun iyice gerisinde bulunduğunu kaydettiler.

Bu keşfe dek, yılanların 150 milyon yıl önce ortaya çıktıkları düşünülüyordu. Fosil, 2000 yılında Lübnan’ın el Namura köyünde bulunmuştu.

Kaynak: Ntvmsbnc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s