Kuşların Ataları Dinozorlar mı?


Çin’in kuzeybatısında bulunan dinozor fosillerinde, bugüne dek bilinen en eski kanat tüylerine rastlandı.

Son derece iyi korunduğu belirtilen fosiller 150 milyon yıllık. Yani bu yaratıklar, Almanya’da bulunan dünyanın en eski kuş türü olan Archaeopteryx’den çok daha eskiye dayanıyor.

Profesör Xu Xing ve meslektaşları, bilim dergisi Nature’da yayınlanan söyleşilerinde kuşların atalarının dinozorlar olduğunu bu fosillerin kesin olarak kanıtladığını söyledi.

Çinli ekip, iki ayrı kazıda ünlü Archaeopteryx’den 10 milyon yıl daha önceye ait fosiller bulduklarını söylüyor. Profesör Xu, BBC’ye bu yılın başlarında buldukları ilk fosilin eksikleri olduğunu anlattı.

“O fosile dayanarak bu yeni türe Anchiornis adını verdik ve kuşların yakın bir akrabası olduklarını düşündük. Ancak sonra ikinci bir örnek daha bulduk. Bunun hiçbir eksiği yoktu ve mükemmel korunmuştu. Her yerinde kanat tüyleri vardı.” diyen Xu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ikinci örneği incelediğimizde, bunun çok daha önemli bir tür olduğunu anladık. Kuşların kökeni ve uçuşlarını anlama açısından en önemli türlerden biri ile karşı karşıyaydık kesinlikle.”

Profesör Xu dört kanatlı yaratığın, dinozorlardan kuşlara evrim sürecinde çok önemli bir aşama olduğuna inanıyor. Araştırmanın ayrıntıları bu hafta İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir paleontoloji konferansında bilim dünyasına duyuruldu.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25004253

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s