Türkiye’nin Fosil Kayıtlarında Evrim Basamakları


Orta, Üst Devoniyen−Karbonifer Stratigrafisi ve Fosilleri – Saimbeyli, Doğu Toroslar, Türkiye

Doğu Toroslarda Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik genellikle karbonat ve kırıntılı sedimentlerle temsil edilmektedir. İstifte Kambriyen−Karbonifer aralığındaki çökelimde önemli bir uyumsuzluk gözlenmemektedir.

Kumtaşı, şeyl, kireçtaşı, marn ve dolomit benzeri kırıntılı karbonat ardalanmasından oluşan Devoniyen ve Karbonifer çökelleri, 1600−1800 metre kalınlıkta olup, tabanında kuvarsit düzeyli Üst Permiyen’in, biyomikritik kireçtaşları ile uyumsuz olarak üzerlenmektedir. Devoniyen çökelimi yaşlıdan gence doğru Ayıtepesi, Şafaktepe ve Gümüşali formasyonlarından oluşmaktadır. Tabanda sığ denizel kuvars kumtaşları ile başlayan bu istif, üstte oldukça bol fosilli (brakiyopod, mercan, stromatoporoid, vb.) resifal kireçtaşlarını da içeren platform karbonatları, şeyl ve demirli kumtaşlarından oluşmaktadır.

Üst Devoniyen-Karbonifer sınırı spiriferid ve productid’lerle belirlenmiştir. Alt Karbonifer Ziyarettepe formasyonu, şeyl-karbonat ardalanması, kuvarsitik kumtaşı ve biyomikritik kireçtaşı düzeylerini içeren 3 farklı seviyeden oluşmaktadır.

İnceleme alanında alt düzeylerden itibaren fosillerle belirlenmiş olan platform fasiyesindeki Orta Devoniyen karbonatlarında Cyrtospirifer aperturatus, Spinatrypa cf. dorsata, Amphipora ramosa (stromatoporoid) Eyfeliyen yaşını, Spinatrypa aff. asperoides, Crytospirifer aff. schelenicus, Cyrtospirifer aperturatus, ?Stringocephalus sp. ve rugosa mercan Jivesiyen yaşını belirtmektedir.

Hypothyridina cuboides, Cyrtospirifer verneuili, C. verneuili echinosus, C. verneuili var. lonsdalii, C. verneuili var. grabaui, C. aff. quadratus, Atrypa reticularis, Desquamatia sp., Spinatrypa sp., Cyphoterorhynchus arpaensis türleri Üst Devoniyen’in Frasniyen katını göstermektedir. Rhipidomella penelope, Laminatia sp., Cyrtosipirifer sp., Athyris cf. concentrica Fameniyen‘i belirtir. Bu düzeyin 20 metre yukarısındaki koyu gri-siyah renkli, laminalı şeyl ve kireçtaşı tabakalarında bulunan Whidbornella caperata, Mesoplica praelonga, Schelwienella cf. percha ise Fameniyen sonu: Etrongtiyen = Struniyen katını işaret eder. Bu seviyenin 30 metre üzerinde koyu gri-siyah renkli bitümlü şeyllerde belirlenen Pustula cf. pustulosa, Martinia sp., Spinocyrtia sp., Unispirifer aff. striatoconvolutus, Antiquatonia cf. wettonensis, Dictyoclostus semireticulatus, Leptagonia sp., Rugosa chonetes sp., Composita ve Syringothyris Turneziyen katını göstermektedir. Üstteki 22 metrelik istifte yeralan koyu yeşilimsi gri renkli kumlu kireçtaşı ve çamurtaşı düzeylerinde ise Dictyoclostus semireticulatus, Rugosochonetes hemisphaericus, Unispirifer aff. striatoconvolutus, Semenewia cf. concentrica, Plichonetes interstriatus, Athyris lamellosa, Cleiothiridina sp., Reticularia sp. ve Phillipsia sp. (Trilobit) bulunmuştur, bu fosiller Viziyen katının varlığını belirlemektedir.

Devamı..

http://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/e5b9939cb64c828_ek.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s