Dünyanın En Sesli Memelisi


Bilim insanları, cadı makigiller olarak da bilinen ve devasa gözlere sahip Filipin Tarsier’inin, küçük cüssesinden beklenmeyecek kadar güçlü bir sese sahip olduğunu açıkladı. Öyle ki, insan kulağının algılamayacağı kadar yüksek bir frekansta ses çıkaran Filipin Tarsier’inin kendisine özgür bir iletişim kanalı olduğunu söylemek bile mümkün.

ABD’nin California Üniversitesi’nden Marissa Ramsier’in başında olduğu araştırma grubu, “cadı makigiller” olarak da bilinen küçük canlının, 20 kilohertz’in üzerinde ses çıkardığını ve bu frekanstaki sesleri algılayabildiğini tespit etti.

Bilim insanları, aralarında yarasa, balina, evcil kedilerin bulunduğu birkaç memeli türünün bu frekans aralığında ses çıkarabildiğini ancak bu konuda Filipin Tarsier’ine yaklaşamadıklarını belirtti.

Filipin Tarsier’i, bir tehdide karşı uyarıda veya cırcır böceği avına çıkmak için çağrıda bulunurken, 70 kHz civarında ses çıkartıyor ve 90 kHz’in üzerindeki sesleri algılayabiliyor. Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu frekans aralığı memeliler için ölçülen en yüksek rakamları ortaya koyuyor.

Güneydoğu Asya adalarında yaşanan Tarsier’in ağırlıkları genelde 160 gramı geçmiyor. Küçük ve sevimli oldukları için evcil hayvan olarak da beslenen bu canlıların bir ilginç özelliği de kuyruklarının vücutlarından neredeyse iki kat daha uzun olması.

Ntvmsbnc

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. hakan dedi ki:

    Bu canlıyı çok merak ediyordum gerçekten şimdi aklımdayken biraz araştırayım şaşırtıcı bir canlı, çevreye aşırı tepki vererek böyle bir evrim geçirdiği açık yaşadığı şartları merak ediyorum doğrusu o koca gözlere bakarak sadece görme duyusu gelişmiş demek yanlış oluyormuş yani haliyle : ) ses olarak da gelişmesi inanılmaz…

    1. Gerçekten de çok sevimli canlılar. İri iri gözleriyle adeta bakarak büyülüyorlar.

  2. hakan dedi ki:

    O kadar sevimli olmasalar da bazı fotoğrafları şirin evet : ) oldukça küçüklermiş doğal ortamlarında hep bir tehlike altındalar bu nedenle bu şekilde evrim geçirmiş olmalılar onun boyutuyla kıyaslanabilecek başka bir canlı düşünüyorum da örneğin fare ama o bu şekilde bir evrim geçirmeye zorlanmamış gibi ağaçlarda vs sürekli saldırıya açık kuala gibi yaşam sürüyor bu şey ve yavaş haraket ediyor olmalı baykuşu andırıyor gece avlanan bir hayvan ve sanırım yakınsak evrime de bir örnek oluşturuyor baykuş gibi iri gözleri var : )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s