Yeni Kıta Amasya


ABD’DE  yapılan bir araştırma gelecekte Amerika ve Asya kıtalarının birleşerek tek bir kıta haline geleceğini öne sürdü. Yale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada bu kıtaya ‘Amasya’ adı verildi. Nature bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Amerika kıtası ve Avrasya 50 ila 200 milyon yıl içinde birleşecek. Daha sonra Afrika ve Avustralya da bu tek büyük kıtaya katılacak.

Kuzey Kutbu’nda birleşmesi beklenen kıtaların, gezegendeki tektonik hareketler nedeniyle yer değiştirdiği açıklandı. Yer değiştiren kıtalar en sonunda üst üste binerek birleşecek.

ASYA, Avrupa, Afrika, Amerika, Avustralya ve Antarktika kıtalarının, yaklaşık 300 milyon yıl önce Pangaea adlı tek bir toprak kütlesinden ayrıldıkları tahmin ediliyor. Dünya’da, 1.8 milyar yıl önce Nuna adlı bir süper kıta, 1 milyar yıl önce Rodinia adlı bir süper kıta ve 300 milyon yıl önce de Pangaea adlı bir süper kıtanın bulunduğu düşünülüyor. Buradan yola çıkan bilim insanları gelecekteki süper kıtanın ‘Amasya’ olduğunu iddia etti. Uzmanlar, her süper kıtanın bir öncekinden 90 derecelik bir farkla ortaya çıktığını dile getirdi.

Milliyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s