Guevedoce’ler: Kız doğup erkek oluyorlar


Karayipler’de bir adada bazı çocuklar kız olarak dünyaya geliyor, ancak 12 yaşına geldiklerinde erkeğe dönüşüyor. Karayipler’de bulunan Hispaniola adası dünyanın en ilginç olaylarından birine ev sahipliği yapıyor. Burada doğan bazı çocukların cinsel organları dahil tüm özellikleri kızları andırıyor. Aileleri tarafından da kız olarak yetiştirilen çocuklar ergenliğe girdiklerinde bir anda boy atıyor, kıllanıyor ve erkek cinsel organı oluşuyor. 12 yaşına geldiklerinde vajinaları bir anda penise dönüşen bu çocukların çoğu hayatlarına erkek olarak devam edip çocuk sahibi bile oluyor.

İngilizThe Times gazetesine konuşan Mario kız olarak doğduğu halde daha sonra erkeğe dönüştü ve dört çocuk babası oldu. Bunlardan ikisi de onun gibi kız olarak doğup erkeğe dönüştü. Adalılar da bu garip olaya çoktan alışmış. Bu özel çocuklar “guevedoce” (12 yaşında testis) diye çağrılıyor.  Bilim alanında da  5-alfa redüktaz tip 2 gen olarak bilinmekte.

Küçük adada birçok kuzen birbiriyle evlendiği için geçen yıllar içinde en az 37 vaka kayıtlara geçti. Genetik bozukluk enzimlerin salgılanmasını etkileyerek çocukların penisinin zamanında oluşmasına engelliyor. Ancak çocuk ergenliğe girip de hormonları iyice etkin hale geldiğinde penis kendiliğinden büyüyor.

Cornell Tıp Fakültesi’nden Dr. Julianne Imperato-McGinley adada yaptığı araştırmada genetik bozukluğun yedi jenerasyon önce yaşayan Altagracia Carrasco adlı kadından kaynaklandığını ortaya çıkardı. Bu kadın tüm çocuklarına sorunlu geni geçirdi.

1. At 18 months, the appearance is female though undescended testes are present.
2. Lacking dihydrotestosterone (DHT) in utero, this boy’s external genitalia develop as female. However, internally the gonadal tissue is that of normal male and his karyotype is 46 XY (normal male).
3. In utero, DHT is essential for the normal male development of the external genitalia. After complete maturation, DHT seems to have no important biological function.
4. Just before puberty, prior to the testosterone outpouring, the phenotype is still female.
5. With the testosterone surge at puberty, the phenotype changes to male: the voice deepens, the testes descend, the phallus grows, erection and ejaculation begin, and a male psychosexual orientation develops.
6. And for the rest of their lives, the guevedoces resemble the other Dominican men in all respects except:
* Beard growth is scanty.
* There is no hairline recession.
* None has acne.
* The prostate remains small.

Milliyet, USRF.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s