Coelacanth’ın Hiç Evrilmediği Doğru mu?“Bu türün soyu tükenmemiş, 400 milyon yıl önce aynıydı şimdi de aynı, o zaman evrim yoktur” demek evrimi anlamamak demektir. Çükü Coelacanth gibi yaşayan fosil olarak da adlandırılan bu türlerin yapı planları, çoğu zaman milyonlarca yıl içinde ancak çok az ve minimal değişirek günümüze kadar gelmişlerdir, yani hiçbir şekilde evrim geçirmemişlerdir denilemez.

Bu anlamda, bazen yaşayan fosil olarak adlandırılan bu canlıların milyonlarca yıl önce fosilleşmiş olan ön atalarından bugüne kadar hiçbir şekilde evrim geçirmemiş oldukları ve günümüzde yaşayan örneklerinin fosil bulgulardaki örneklerle tamamen uyuştuğunun sanılması bir yanılgıdır. Yaşayan fosiller de zorunlu olarak evrimsel değişiklikler geçirmişlerdir. Bunun yanında evrim, sadece morfolojik dış görünümde değil, pratik olarak sürekli bir şekildehücresel ve moleküler seviyede de baş gösterdiği için, fosillerde her zaman bu değişimler gözlemlenmez. Bu nedenle “yaşayan fosil” tanımı daha ziyade canlıların morfolojik yapı planları ile ilişkilidir.

Hatta yaşayan fosil olarak ileri sürülen Coelacanth balığı bile evrim geçirmiştir. Bu balığın fosilleri bir zamanlar sadece kıyılarda ve sığ denizlerde yaşayan bir canlı türü iken, günümüzde Coelacanth balığı sadece derin denizlerde yaşayabilecek ve bu ortama uyum sağlayabilecek şekilde evrim geçirmiş bir canlı türüdür.

Bunun yanında Coelacanth balığı hem ön atalara hem de ondan evrilen torunlara sahiptir ve kendi başına yaşayan bir ara formdur. Nasıl canlılık tek hücrelilerden evrilmişse ve günümüzde de hala tek hücreliler mevcutsa veya köpek nasıl kurtlardan evrilmişse ve günümüzde de hala kurtlar varsa Coelacanth’dan evrilen balık türleri de hala günümüzde vardır ve kendisi de az oranda evrim geçirerek yaşamaktadır.

Bu balığın genetik analizlerine göre, coelacanthlar, akçiğerli balıklar ve dört üyeli tetrapodlar arasındaki ayrılma 390 milyon yıl önce başladı. Coelacanth’ın 65 milyon yıl önce Kretase-Tertiyer Yok oluş olayında nesli tükendiği düşünülüyordu. İlk keşfedilen Coelacanth fosili Avustralya’da bulunmuş olup bulunan fosil Eoachtinistia foreyi adı verilen 360 milyon yıl yaşındaki bir coelacanth çenesiydi. Fosil kayıtlarında Coelacanth’dan evrilmiş olan en yeni tür Macropoma’dır. Macropoma, 80 milyon yıl önce ayrıldı ve Latimera chalumnae’nin bir kardeş türüdür. Coelacanth’ın fosil kayıtları, günümüzdeki örneği keşfedilmeden 100 yıl önce
bulunmuş olduğu için emsalsizdir.

Aşağıda Coelacanth’ın soy ağaçını bulabilirsiniz. Resmi büyütmek için en aşağıda verilen Wikipedia linkine tıklayın.

Görsel kaynak: Wikipedia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s