Afrika Dışında Çıkan İlk Modern İnsan Arabistan’da Yerleşmeye Başlamış


İlk modern insan Arabistan’da yerleşmeye başlamış,. Leeds ve Porto Üniversiteleri öncülüğünde yapılan bir araştırma ilk insanların Arabistan bölgesinde görüldüğünü, buradan Afrika yoluyla dünyaya yayıldıklarını ortaya çıkardı. Altmış bin yıl öncesindeki insan göçüne ışık tutmak için genetik analiz yöntemi ile yapılan yeni bir çalışma; ilk insanların Arabistan’a yerleştiğini ve Afrika Boynuzu’ndan dünyanın diğer bölgelerine buradan yayıldığını gösteriyor.

***

Leeds ve Porto Üniversiteleri öncülüğünde yapılıp American Journal of Human Genetics’te yayımlanan araştırmada, insanın dünyaya yayılma göçlerinin başlangıcına dair geniş bilgi veriliyor.

Porto Üniversitesi İmmünoloji ve Moleküler Patoloji Enstitüsü’nden (IPATIMUP) Dr. Luísa Pereira konu ile ilgili olarak “İnsanın dünyaya yayılmasıyla ilgili cevaplanmayan en önemli soru Afrika’nın dışındaki ilk adımıyla ilgili. Popüler bir model, göçün ilk aşamasının Kızıl Deniz genelinden Güney Arabistan’a olduğunu öngörüyor. Fakat bölgedeki genetik bulgular oldukça zayıftı.” dedi.

Pereira sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arabistan, Avrupa ve Kuzey Afrika’dan katılımcıların bulunduğu uluslararası araştırma grubu; başlangıç durumunda olan ve Afrikalı olmayan en eski üç kökeni analiz etti. Bu soyların kolları, insanın başarılı bir şekilde Afrika dışı hareket ettiği zamanla ilişkili.

Araştırmada kadın ırkının izini süren, mitokondrial DNA analizi kullanma, farklı popülasyonlar arasındaki bağlantıları kıyaslama için yararlı oldu. ”

Araştırmacılar, Avrupa’dan yüzlerce örnek veritabanı ile Arabistan ve Yakın Doğu’dan olan tüm kanıtları karşılaştırmalarının sonucunda insanoğlunun antik soyunu Arabistan’da buldular.

Leeds Üniversitesi’nden Prof. Martin Richards ise en eski insan göçü ve zamanının çok merak edilen bir konu olduğunu ifade ederek insanın dünyaya yayılışında bildiri hükmündeki ilk kanıt olan yeni sonuçlarına göre insanoğlunun dünyaya yayılışının Kuzey Afrika ya da Yakın Doğu’dan ziyade Arabistan’dan başladığını söyledi.

Dünyabülteni.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s