İlk Trilobitlerde göz yoktu


Yaratılışçılar tarafından mükemmel gözlere sahip canlılar olarak lanse edilen Tribolitlerin 540 milyon yıl önce bu mükemmel gözlere sahip olarak yaratıldıkları ve asla evrim geçirmedikleri söylenir. Halbuki gerçek böyle değildir.  İlk trilobitler Fallotaspidoidea ailesine mensup türlerdi ve bunlarda gözler yoktu. Fallotaspidoidea familyasına ait Tribolitler bundan 540 milyon yıl önce yaşadılar. Fallotaspidoidea ailesine ait Tribolitlerden sonra yaşamış olan Agnostidae ailesinde de göz yapılarına rastlanmaz. 

***

Agnostus pisiformis

Kambriyen dönemi ilerledikçe yeni türler ortaya çıkar. 510 milyon yıl önce, yani ilk trilobitlerden 30 milyon yıl kadar sonra, basit göz örnekleri Olenellus adlı grupta görünmeye başlar:

Gözleri olanlar Acastoidea ailesine mensup olan Erbenochile takımına dahil olan Erbenochile erbeni türüne aittir. Bu tür ise, çok sonra, devonian’ın ortalarında ortaya çıkmıştır ve 400 milyon yıl önce yaşamıştır.Yani arada 150 milyon yıl vardır.

Dolayısıyla yaratılışçıların bahsettikleri mükemmel göz sistemleri(!) kambriyenin ilk aşamalarında değil ortalama 150 milyon yıl sonra görülmeye başlamıştır. Yukarıda da görüldüğü gibi açık ve seçik bir evrimsel süreçten sonra bu trilobitler gözlere kavuşmuştur.

İşte trilobitlerin evrimsel şeması:

Özellikle aşağıdaki şema kompleks canlıların basit bir başlangıçtan nasıl adım adım evrildiklerine dair güzel bir örnek teşkil eder:

TRİLOBİTLERİN KÖKENİ İLE İLGİLİ GERÇEK BİLGİLER:

PARVANCORINA Segmentsiz Trilobit. Segmentlilerin atası:

VE ARA FORMLARA DEVAM:

PRİMİCARİS Segmentli yapının ilk örneği

NARAOİA Segmentli ara form

KUAMAİA Segmentli tür

REDLİCHİA Gelişmiş Segmentli tür:

Bu ara türlerin fosilleri sitede aşağı kısımda:

http://www.trilobites.info/origins.htm

Trilobit gözlerinin gelişimi ile ilgili site:

http://www.trilobites.info/eyes.htm

İlk Trilobitleri Fallotaspidoidea’ları anlatan bir link:

http://www.trilobites.info/firsttrilos.htm

Hazırlayan: Taylan

Turan Dursun.com

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Hacer Ceyhan dedi ki:

  Tribolitler ile alakalı merak ettiklerim vardı, ama görme yetisi olayı hakkında bu kadar bilgi bulacağımı tahmin etmiyordum. Görüşün bu canlılar ile başladığını söyleyemeyiz sanırım.

  1. Merhaba Elif,

   Yorumun için çok teşekkür ediyorum. Canlılarda görüş yeteneğinin başlangıcına dair bir alıntı ve link bırakıyorum. Oradan okumanızı öneririm. Sevgiler.

   “…..İlk “gözsü” yapıların günümüzden 600 milyon yıl önce evrimleştiği düşünülmektedir. Göz, tek bir atada, bir defa evrimleşip tüm canlılara bu şekilde aktarılmamıştır. Göz, evrimsel süreçte 50’den fazla defa, birbirinden bağımsız olarak evrimleşmiştir. Bu duruma yakınsak evrim (covergent evolution) denir…..”

   https://evrimagaci.org/gozun-evrimi-gorme-goz-kusurlari-gozde-evrimsel-hatalar-ve-cok-daha-fazlasi-145

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s