İnsan Evriminde Ortaya Çıkan Yeni Gen Mutasyonları


Microcephalin geninin dağılımı

Microcephalin geninin MCPH1 isimli alleline haplogrup D de deniyor. Ortaya çıkan bu yeni gen 60.000 ile 14.000 yıl öncesinde Sahra’nın Güney’i hariç insan popülasyonlarında sabitlenmiş durumda.

ASPM geninin 5800 yıl önce Ortadoğu’da çıkan yeni bir alleli Ortadoğu, Akdeniz havzası ve Avrupa’da yüksek frekanslara ulaşırken, Uzak Doğu ve Afrika’da çok nadir görünmektedir.

Microcephalin geninin yeni allelinin zekayı artıdırdığı, ASPM geninin yeni allelinin de konuşma becerilerine fayda sağladığı söyleniyor.

EPAS-1 transkripsiyon faktörünü kodlayan gendeki mutasyonlar Tibet ahalisinin eritrosit sayısını artırmaksızsınız yüksek irtifaya adapte olmasının sırrı.

Normal Çin ve Hindistan nüfusunda EPAS-1‘in mutant hali sadece %9 oranında bulurken, Nepal halkında %87 oranıyla sabitlenmek üzere.

Tibet halkının bu gendeki mutasyonla yüksek irtifaya adapte olmasının, kaydedilmiş en hızlı alel fiksasyonlarından olduğu düşünülüyor.

Sadece 3000 sene zarfında, bir bireyde çıkan mutasyon, bugün %87 frekansına ulaşmış durumda. Çevre halklardaki %9 oranı da nadir gen akışından dolayı.

Freand

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s