Evrim Nedir?


Tarih boyunca insanlar canlıların nereden geldiğini cevaplamaya çalıştılar. Bunu mistisizmle açıkladılar ama bilim ilerledikçe bunun mistik bir şey olmadığı ortaya çıktı: Bu EVRİM’ di. Charles Darwin’in 1859 yılında yayımladığı “Türlerin Kökeni” kitabı insanlık tarihinde bir milattır! O zamandan beri tartışılagelen bu kuram bugün bilim dünyasında tartışılmıyor; çünkü haklılığı kabul edilmiştir!

Evrim sadece insanın maymundan gelmesi miydi? O zaman şimdiki maymunlar neden insan olmuyordu?

Benzeri sorularla çok karşılaşıyoruz çünkü evrim yalnış bilinmektedir.

Evrim, bütün canlıların evrensel ortak bir atadan (en az bir hücre ama muhtemelen daha fazla ve bir kaç tür olabilir) geldiğini ve zamanla gezegene yayılarak o ortama uyum sağlamaları sonucu değişimlerini inceleyen bilim dalıdır.

Kısaca süreci özetleyebiliriz: Bundan yaklaşık 3.5 milyar yıl önce canlılık suda başladı. Karbon, hidrojen, oksijen ve azotun birleşmesi sonucu tek hücreli oksijensiz solunum yapan bir bakteri oluşmuştur. (Hidrojen oksijen zaten suyun yapısında bulunuyor karbon kayalardan azot ise şimşeklerden geliyor )

Bu olayın deneyi 1953 yılında Stenly Miller tarafından yapılmıştır. 3.5 milyar yıl önceki ortam yaratılıyor şimşek yerine elektirk şoku verilmiş ve suyun içinde proteinlerin oluştuğu gözlemlenmiştir.

Bakteriler çoğalmaya başlamış,yayılmış ve yaklaşık 2.5 milyar yıl önce çok önemli bir olay meydana gelmiş: “Eukaryot Hücre” oluşmuştur.

Eukaryot hücre gelişmiş bir hücredir. Bu olay “endosimbiyotik kuram” olarak bilinmektedir.

Bu durum sonucunda tür çeşitliği artmış. Zamanla kıyıya yakın olanlar karaya çıkmaya başlıyor. Bu olay tabi on milyonlarca yıl almıştır. Karaya çıkan canlılar iklimin kıtaların kayması kendi aralarındaki rekabet vb. nedenlerden dolayı evrimleşmış böylece farklı canlılar oluşmuştur. Milyonlarca yıl sonra primatlardan ayrılan bir grup insanların ilk atalarını oluşturmuştur. Australopithecushomo habilis-homo erectus-homo sapiens bu evrimsel süreç sonunda insan olagelmiştir.

Ausralopithecus, insanlar ile kuyruksuz maymuların ortak atasıdır. Burada yaşanan çatallanma sonucu yukarıda geçen süreç meydana gelmiş ve insan oluşmuştur. Çatalın diğer kısmından ise maymunlar oluşmuştur.

Demek ki evrim dendiği zaman hemen insan maymundan gelmiştir şiarı atılmamalıdır. Bütün canlıların oluşumundan söz edildiği ve insanın da maymundan değil maymunlar ile ortak atadan geldiği bilinmelidir.

Peki evrime inanmak veya inanmamak bize ne gibi bir yarar sağlayacak?

1969 yılına kadar evrim teorisinin okutulması Amerika’da yasaktı. Bu yasak kalktıktan sonra Amerika’da hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Avrupa ülkelerinde de aynı durum geçerlidir çünkü bilim ve uygarlık ancak hurafelerden arındırılmayla ilerleyebilir.

Ülkemizde ne zaman bu durum kabul edilir ve okullarımızda doğru ve dürüst okutulmaya başlanırsa, o zaman ülkemiz bilimde ivmelenme sürecine girecektir.

Okan YOLCU

Radikal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s