Prehistorik Hayvanlar Hakkında En Çok Bilinen 5 Hata


Dinozorlar Yavaş Bir Kertenkele Türüdür

Snapshot_1 İnsanlar genelde dinozorların yavaş hareket eden kertenkeleler olduğunu düşünür ama aslında onlar daha ziyade kanatsız kuşlar kadar hızlı koşabilirler.

Birincisi  kuşlar,  özellikle Troodon ve Dromaeosaurus gibi maniraptor dinozorlardan türemiştir. İkincisi, dinozorların sıcakkanlı oldukları daha yüksek ihtimallidir.

Üçüncüsü, bulunan ayak izleri çoğu dinozorların gerçekten çok hızlı koşabildiklerini göstermektedir.

Mağara Adamı Dinozorlarla Aynı Dönemde Yaşadı

Snapshot_2İnsanların en erken atalarından çoğu Pliyosen döneminde, dinozorlar (kuşlar ve scansoriopterygidae hariç tüm dinozorlar) öldükten neredeyse 60 milyon yıl sonra yaşadığı için bu imkansızdır.

Tüm Dinozorlar Etoburdu ve Dev Yaratıklardı

Snapshot_3Dev olma konusunda: Velociraptor sadece 2 metre uzunluğundaydı ve ancak olsa olsa bir kişinin dizine kadar büyük absürd boyutlara sıçrayabilirdi.

Etobur olma konusunda: Argentinosaurus dev bir sauropod idi ve bitkilerle beslenirdi. Ama burada her iki sorunu da çözen bir dinozor var: Gasparinisaura, resimdeki dinozor. Bu çok küçük Patagonyalı bir otçuldu.

Sauropodlar Kısmen Su Altında Yaşıyordu

Snapshot_4 Eğer su altında olsalardı Sauropodlar beyinlerine kan pompalayamazdı.

Muhtemel sadece sığ sularda bata çıka suya giriyorlardı ama yüzmüyorlardı. Sadece göğüs hizasına kadar gelen suya giriyorlardı.

Bunun ötesinde kan pompalayamayacakları için muhtemelen ölürlerdi.

Pterozorlar ve Plesiosaurlar Dinozordur

Snapshot_5 Onlar tamamen farklı bir şeydir. Dinozorlar Dinosauria süper takımına aitken Pterozorlar ise Pterosauria takımına aittir. Her ikisi de sadece Arkazor olup sadece aynı sınıfta yer alırlar. Plesiosaurlar, Nothosaurlar ve Pliozorlar bunların hepsi Sauropterygian olup bunlar da arkazor değildir, tam aksine Lepidosauromorph’tur. Bu üçü de sürüngendir, fakat bu bir anlam ifade etmez, çünkü sürüngen olmak senin bir kertenkele, bir tuatara, bir yılan, bir kuş, bir timsah, bir dinozor, amphisbaenid, rauisuchian veya placodont olabileceğin anlamına gelir. Temel olarak, bu senin anapsids, icthyosaurs ve bazı nesli tükenmiş kertenkele dışında herhangi bir sürüngen olabileceğin anlamına gelir.

Ranker.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s