Evrim Neden Bir Yasa Olarak İfade Edilmedi?


Yasa ve teori ayrımı konusunda özetle “bir yasa, belli koşullar altında neyin gerçekleşeceğini açıklamaya çalışırken bir teori ise nasıl gerçekleşeceğini açıklar”. Ancak, hala evrimin bir yasa olarak adlandırılması sıkıntılı bir konudur çünkü biyolojide bir “yasa”dan bahsetmek, fizik ve kimyada olduğu kadar kolay değildir.

Fizik ve kimya gibi bilimlerde, elementler arası etkileşimler vb. sabittir fakat biyolojide durum böyle değildir. Organizmalar çok çeşitlidir ve etkileşimleri bayağı bir değişkenlik gösterir. Mendel yasaları dediğimiz şeylerin bile bir çok istisnası vardır. Bu yüzden, evrimden bir yasa olarak bahsetmek zor çünkü evrim, kompleks olgulardan oluşuyor ve tek bir yolla gerçekleşmiyor. Yani, evrimi bir yasa olarak matematiksel ya da mantıksal bir formüle dökmek zor. Ve yasa olsaydı, bir değil, bir çok yasa olması gerekirdi. Bu sebeplerden dolayı, çok fazla değişken içeren organizma ilişkileri vb., biyolojide yasalardan pek bahsedilmez. Ancak, evrim bir fenomen olarak kesinlikle vardır.

Ek olarak, zaten evrimi yasa halinde formüle edebilen birileri daha ortaya çıkmadı. Yer çekimiyle karşılaştıracak olursak, Newton’un yer çekimi kanunu belli koşullar altında geçerli olan matematiksel bir ifadedir. Termodinamik kanunları da aynı şekilde. Ancak, evrimin yasa denilebilecek şekilde bir matematiksel ifadesi henüz yoktur. Fenomen olarak var olduğunu biliyoruz, teori olarak evrimsel sentez teorisiyle de çok iyi açıklanıyor ve matematiksel kısımları da var. Örneğin, mutasyon frekansının popülasyona etkisi ve seleksiyon arasında ilişkiyi belli durumlarda matematiksel olarak açıklayan formüller ve daha nicesi var ama çok fazla değişken içermesinden dolayı evrimin kendisinin formüle edilebilmiş bir hali -en azından şu anlık- yok. Bu yüzden, biyologlar olarak bir evrim yasasından bahsetmiyoruz.

Ayrıca Bakınız:

Kaynak: By Celebhol, Felsefe.net

 

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s