Erkek Fiziksel Olarak Neden Kadından Daha Güçlü?


Soru: “Merhaba.Kadınla erkek fiziksel güç ve kas yapısı olarak neden birbirlerinden farklıdır? Daha açık ifadeyle erkek neden kadından daha güçlüdür? Bu hep mi böyleydi yoksa kadının toplumdaki yeri ve statüsü itibariyle zamanla gelinen bir evrim süreci itibariyle mi böyle oldu? Doğada insan türüne benzer şekilde dişi ve erkek arasında fiziksel güç bakımından bariz derecede üstün diyebileceğimiz pek çok tür var.Gerek boyutsal gerekse fiziki anlamda erkek dişiye göre daha büyük ve daha güçlü oluyor. (diye biliyorum) Bu durumun biyolojik, genetik yada başka bir açıklaması var mı? Teşekkürler.

Cevap 1:

“Seçilim meselesi hocam. Erkekler daha doğurgan ve sağlıklı kadınları, kadınlar da fiziksel güce bağlı olarak daha dayanıklı erkekleri seçtikleri için doğan kız çocukları gittikçe daha doğurgan ve sağlıklı olmaya, erkekler de erkek atalarına göre daha iri ve güçlü olmaya başlamışlardır. Tabi bana göre asıl önemli olan şey sağlıklı olma durumudur. Erkekte ve kadında çekici olan her şey farkındaysak sağlıklılık göstergeleri oluyor çoğu kez.

Cevap 2:

“Yine eskisine göre şanslıyız. Bizim öncülerimiz olan Australopitekus’larda dişi ve erkek arasındaki cinsel dimorfizm fark edilir şekilde daha büyük ve fazlaydı. Çünkü o dönemde henüz poligam yani çok eşli yaşıyorduk, ancak insan olma sürecinde monogamiye (tek eşliliğe) geçmeye başladık ve bu sürecin ilk Homo habilis ile başladığı düşünülüyor. O günden beri aramızdaki farklar tekrar küçülmeye veya azalmaya başladı.””

Peki tek eşli olmak neden küçülmeye sebep oldu?

Çok eşli yaşayan canlı türlerinde erkekler arasındaki rekabet ve mücadele daha serttir. Bunun sonucu olarak en güçlü erkek daha çok dişiye sahip olur ve daha çok kendi güçlü genlerini yayar. Sonuçta bu türde gelecek nesildeki erkekler daha çok kuvvetli ve savaşçı olacak şekilde evrilir ve bu nesiller boyu devam eder. Bu şekilde dişi ve erkek arasında fiziksel farklılıklar çoğalmaya başlar.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s