Modern insanlar 300.000 yıl önce ortaya çıktı


KwaZulu-Natal topluluğuna ait insan kalıntıları üzerinde gerçekleştirilen genom çalışmaları Güney Afrika’nın insanlık tarihinde çok önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı.

Araştırıcılar 2300-300 yıl Güney Afrika’da yaşamış 7 insanın genomunu çıkardılar. 2300-1800 yıl önce yaşamış daha yaşlı 3 birey Khoe-San grubu ile bağlantılı çıkarken, 500-300 yıl önce yaşamış 4 bireyin günümüz Güney Afrika’sında yaşayan Bantu dilini konuşan gruplarla genetik olarak bağlantılı olduğu görüldü. Araştıcılara göre bu durum Güney Afrika’da bir topluluk değişimini göstermekte.

Taş devri avcı toplayıcılarının genomlarına göre 350-260 bin yıl öncesinde modern insanların içinde ayrışma meydana geldi. 350 bin yıl önce gerçekleşmiş en derin ayrışma Güney Afrika’nın doğu kıyısında yer alan Ballito Bay’de bulunmuş bir avcı toplayıcı çocuğu ve Batı Afrika Mandinkaları ile temsil edilmekte.

Doğu Afrika’nın fosil kaydı, özellikle Omo ve Herto fosilleri, anatomik modern insanın yaklaşık 180 bin yıl önce ortaya çıktığını göstermekte. Daha eski bir tarih olan 350-260 bin yılları ise Florisbad ve Hoedjiespunt fosilleri ile aynı döneme denk gelmekte ki bu aynı zamanda Güney Afrika’daki küçük beyinli Homo naledi ile de çağdaştır. Buna göre bu zaman diliminde en az 2 veya 3 insan türü Güney Afrika’da yaşamını sürdürüyordu.

Modern-Khao-San

Araştırıcılara göre 350-260 bin yıl öncesine tarihlenen arkeolojik kayıtlar da Güney Afrika’nın bu dönemde alet yapan avcı-toplayıcılar tarafından yerleşim bölgesi haline getirildiğini kanıtlamakta. İnsan fosilleri çok az olsa da, Florisbad ve Hoedjiespunt fosilleri modern insana geçiş formları olarak görülmekte. Bu fosiller Güney Afrika’da 2000 yıl önce yaşamış Ballito Bay çocuğu ve diğer San avcı-toplayıcılarının ataları olabilir.

Yakın zamanda da ortaya atıldığı gibi, arkaikten modern insana geçiş Afrika’da bir yerde değil, Güney Afrika’yı da içine alacak şekilde birkaç yerde gerçekleşmiş olabilir. Böylece Paleo antropolojik ve genetik kanıtlar artarak gösteriyor ki Homo sapiens Afrika’da bir yerde değil, birkaç yerde oradaki eski formlardan evrildi ve birbirleri arasında gen akışı gerçekleşti.

Kaynak: Science Daily

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Ferda Yamanoğlu dedi ki:

    Yazınızda annesi olmayan ve aniden ortaya çıkan mitokondriyal Havva’ya yer verilmemiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s