İnsanla kuyruksuz büyük maymunların son ortak atası düşünülenden daha küçük


Yeni yapılan bir çalışma, kuyruksuz büyük maymunların son ortak atasının düşünülenden daha küçük, yaklaşık olarak bir gibon ebatlarında olduğunu savunmakta. 

Yeni yapılan bir çalışma, kuyruksuz büyük maymunların son ortak atasının düşünülenden daha küçük, yaklaşık olarak bir gibon ebatlarında olduğunu savunmakta.

Vücut ebatları, hayvanların çevreleri ile kurdukları ilişkileri direk etkiler. Bununla beraber insanların ve yaşayan tüm kuyruksuz büyük maymunların son ortak atasının ebatları hakkında çok az bilgiye sahibiz.

Yaşayan primatlar içinde insanların en yakın olduğu grup, gibon, şempanze, goril ve orangutanlardan oluşan kuyruksuz büyük maymunlardır. Bu hominoidler Miyosen dönemde, 23-5 milyon yıl öncesinde, ortaya çıkıp çeşitlendiler. Fosiller çok az bulunduğu için insanların ve kuyruksuz büyük maymunların son ortak atasının neye benzediği veya nerede ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekte.

Bu soruya cevap bulmak için yapılan araştırmada, araştırıcılar modern primatlar, fosili homininler ve dünyanın birçok yerinden fosil primatları incelediler. Araştırmanın sonuçları kuyruksuz büyük maymunların son ortak atasının muhtemelen yaklaşık 5.5 kilo ağırlığında küçük ebatlarda olduğunu ortaya koymakta.

Bu sonuçlar da bu ortak atanın davranışları hakkında da önemli veriler sağlamakta. Araştırıcılara göre bu ortak ata ağaçların dallarında sallanarak hareket edebilmekteydi, ve büyük vücut ebatı daha sonra evrimleşti.

Araştırma ayrıca Australopithecus’ların da daha küçük ebatlarda olduğunu, ve bu küçük ebatlı olma durumunun Homo erectus’a kadar gittiğini ortaya koymakta.

Kaynak: HeritageDaily

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s