Kemik üzerindeki izler timsahlardan da kalmış olabilir


Yeni yapılan bir çalışma kemik üzerinde bulunan izlerin antik hominidlerin kullandığı aletler tarafından mı yoksa timsahlar tarafından mı bırakıldığının bilinmesinin imkânsız olduğunu ortaya koymakta.

Etiyopya’nın Bouri kentindeki 2,5 milyon yıllık toynaklı bacak kemiklerindeki doğrusal izler ve çukurlar. Kredi: PNAS

Son yıllarda birçok araştırıcı, bazıları 4 milyon yıl öncesine giden, alet kullanımı izleri bulduklarını iddia etmektedirler. Bu iddialar taş alet buluntuları ile değil, hayvan kemikleri üzerinde bırakılan izler ile ortaya atılmakta. Yeni yapılan çalışma, bu izlerin güçlü birer kanıt olamayacağını savunmakta.

Kredi: PNAS

Yıllardır araştırıcılar hayvan ısırması sonucu kemik üzerinde U şeklinde çentikler oluşurken, alet kullanımı ile açılan çentiklerin V şeklinde olduğuna inanmaktadır. Ancak bu veriler sırtlanlar üzerinde yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Yeni çalışmada timsah izlerini inceleyen araştırıcılar, timsah ısırık izi ile aletlerin bıraktığı izlerin neredeyse aynı olduğunu ortaya koydu.

Kredi: PNAS

Taş aletlerin izlerinin incelemek isteyen araştırıcılar güncel taş aletler ile koyunlar üzerinde kesik izleri oluşturdular. Timsah izlerini ise daha önce yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre incelediler. İzleri karşılaştıran araştırıcılar, izlerin mikroskobik seviyede bile ayırt edilemeyeceğini ortaya koydular. Bu veriler de, taş aletleri ile açıldığı düşünülen izlerin timsah ısırık izleri olabileceğini ve alet kullanımına ait kanıt olarak gösterilemeyeceğini ortaya koymakta.

Kaynak: Phys.org

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s