Australopithecus Anamensis


The Smithsonian Instution’s Human Origins Program Çevirileri – V

Yaşadığı Yer:
 Doğu Afrika (Turkana Gölü , Kenya ve Orta Awash, Etiyopya)
Yaşadığı Zaman: Yaklaşık 4,2 ila 3,9  milyon yıl önce

GENEL BAKIŞ

Australopithecus anamensis , insan ve kuyruksuz iri maymun özelliklerini bir arada göstermektedir. Tibianın (kaval kemiği) üst bitişi insan benzeri genişlemiş bir kemiği olduğunu , ayrıca ayak bileğinin yönü de insanınkine yakın olduğunu gösteriyor. Bunlar bipedal yürüme yeteneği olduğunu ve tek ayağın vücut ağırlığını desteyebilecek şekilde olduğunu doğruluyor. Uzun önkolu ve bilek kemiklerinin özellikleri bu bireylerin muhtemelen ağaçlara da iyi tırmanabildiklerini gösteriyor.

EVRİM AĞACI

Çene kalıntıları bu türün , Australopithecus afarensisin direkt atası olduğu ve büyük olasılıkla Ardipithecus türleriyle soydaş olduğu izlenimini uyandırıyor.

BULUNUŞU

Bulunuş yılı : 1995
1965 yılında , Harvard Üniversitesinden Bryan Patterson önderliğinde araştırma ekibi , Kuzey Kenya’nın Kanapi bölgesinde , bir öncül insana ait , tek bir kol kemiği buldular. Ama bu öncül insana ait ek fosiller olmadan Patterson hangi türe ait olduğunu emin bir şekilde belirleyemedi. 1994 yılında , paleoantropolog Meave Leakey önderliğindeki araştırma ekibi , aynı alanda sayısız diş ve kemik parçaları buldular. Leakey ve meslektaşları bu fosillerin çok ilkel hominin olduğu konusunda karar kıldılar ve Australopithecus anamensis (“anam” , Turkana dilinde göl anlamına geliyor) ismini verdiler. Araştırmacılar daha sonra da aynı bölgede Au. Anamensis fosilleri buldular (Allia Bay bölgesi dahil) , bütün fosiller zamanımızdan önce 4,2 milyonla 3,9 milyon yıl arasına tarihlendi

BOY VE AĞIRLIK

Bu türün boyutları yüksek olasılıkla dişi şempanze ile aynıydı. Şu ana kadar seksuel dimorfizmin fazla olduğuna dair güçlü kanıtlar da bulunuyor.

NASIL HAYATTA KALDILAR ?

Australopithecus anamensis bireyleri paralel sıralar şeklinde dizili dişleri olan kalın yapılı , uzun ve dar bir çeneye sahipti. Güçlü çenesinin yanında , sert diş mineli dişleri , Au. anamensis bireylerinin bir zamanlar zor yenen , yıpratıcı yiyeceklerle beslendiğini gösteriyor. Ama onların genellikle bitki ile beslenen , kabuklu yemişler gibi sert yiyeceklerin yanı sıra , meyvelerle de beslenen bir tür oldukları düşünülüyor. Au anamensislerin bulundukları bölgenin , bu canlıların yaşadığı zamanlarda gölün etrafında büyüyen ağaçlık ve ormanlık bölgeler olduğu saptandı.

BİLİNMEYENLER

Australopithecus anamensis ile ilgili henüz cevaplanmamış ileriki keşiflerde cevaplanabilme olasılığı olan sorular :

1-  Au anamensis ile Au afarensis farklı türler miydiler? Bir çok bilimadamı Au anamensis ve Au afarensis fosillerinin zamanında evrilmiş aynı soyu temsil ettiklerini düşünüyor.
2- Au anamensis , 4,4 milyon yıl yaşında olan Ardipithecus ramidus türünün direkt soydaşı mı?

Kaynak: 

http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/species/australopithecus-anamensis

İkincil Kaynak:

http://dusunenprimat.blogspot.com/2011/03/australopithecus-anamensis.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s