Australopithecus Garhi


The Smithsonian Instution’s Human Origins Program Çevirileri – VII

Yaşadığı Yer: Doğu Afrika ( Bouri bölgesi , Orta Awash , Etiyopya )
Yaşadığı Zaman: 2,5  milyon yıl önce

GENEL BAKIŞ

Australopithecus garhi türü çok iyi belgelenememiş durumdadır. Bütün bilgiler bir fosil kafatası (cranium) , dört diğer iskelet parçasına , ayrıca yakın bir bölgedeki aynı katmanda bulunan bir kısım Au. garhi parçalarına dayanmaktadır. Bu parçalar bize bu türün –diğer Australopithecus türlerine kıyasla- daha uzun kalça kemiğine sahip olduğunu göstermektedir. Uzun olmasına rağmen , güçlülüğünü yitirmemiş kollara sahiplerdi. Bu yapılar , bipedal yürümede uzun adımlara doğru giden bir eğilim olduğunu gösteriyor.

EVRİM AĞACI

Bazı bilim adamları , büyük azı dişlerinin Au. garhinin Paranthropus aethiopicus ile soydaşlık ilişkisi gösterdiğini savunuyorlar . Buna rağmen , yüz , kafatası ve dişlerin kombinasyonu Paranthropusa benzememektedir. Bilim adamları başlarda bu keşiflerin Au. garhinin , Homo genusunun(cinsinin) atası olabileceğini bildirmişlerdi.

BULUNUŞU

Bulunuş yılı : 1990
Zamanımızdan önce 3 milyon ile 2 milyon yıl arasını gösteren insan evrimi ile ilgili fosil kayıtları oldukça zayıf. Bu da Bouri , Orta Awash , Etiyopya bölgesindeki keşifleri özellikle önemli kılıyor. Önce 1990’da sonra da 1996 ve 1998’de Etiyopyalı paleoantropolog Berhane Asfaw ve Amerikalı paleoantropolog Tim White liderliğindeki araştırma ekibi , kısmı kafatası ve diğer iskelet parçalarını da içeren 2,5 milyon yıl önceye tarihlenen öncül insan kalıntıları buldular. 1997 yılında , takım bu öncül insana yeni bir tür olarak Australopithecus garhi adını verdiler. “Garhi” kelimesi Afar dilinde “sürpriz” anlamına gelmektedir.

BOY VE AĞIRLIK

Kesin değil ( Kafatası kalıntısı , bir erkeğe ait olabilir , bu kalıntı , diğer Australopithecus türlerine yakın büyüklükte olduğu görülüyor. )

NASIL HAYATTA KALDILAR ?

Australopithecus garhi fosillerinin , en eski taş aletlerin bazılarıyla ve taş aletlerle kırılıp , kesilmiş bazı hayvan kemikleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu türün , taş alet yapımına ve büyük hayvanların etlerinin ve kemik iliklerinin yenmeye başlanmasına geçişte ilk olabilme olasılığı bulunmaktadır.

BİLİNMEYENLER

Australopithecus garhi ile ilgili henüz cevaplanmamış ileriki keşiflerde cevaplanabilme olasılığı olan sorular :

1-
 Bilim adamları bu türe ait daha fazla birey bulacak mı? Onlar bulana kadar , bu türün insan soy ağacında tam olarak nereye oturacağını belirlemek zor gibi görünüyor.
2- Au. garhi , yakınlarda bulunan taş aletleri gerçekten yapmış mıydı?
3- Au. garhi kafatası parçasının , dişi bir Paranthropus aethiopicus ve ya geç Australopithecus afarensis türlerinden birine ait olması mümkün mü?

Kaynak: 

http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/species/australopithecus-garhi

İkinci Kaynak:

http://dusunenprimat.blogspot.com/2011/03/australopithecus-garhi.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s