Orrorin Tugenensis


Takma Adı: Millenium Man
Yaşadığı Yer:
 Doğu Afrika (Tugen Tepeleri , Orta Kenya)
Yaşadığı Zaman: 5,8 ila 6,2  milyon yıl önce

GENEL BAKIŞ

Yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşayan Orrorin tugenensis , insanın soy ağacındaki en eski öncül insanlardandır. Bu türün bireyleri yaklaşık olarak şempanze boyutlarında ve modern insana benzer bir şekilde kalın diş mineli küçük dişleri vardı. Bu türle ilgili en önemli fosil dik kalça kemiğidir. Bu kemik , orrorin tugenensislerin kemik yapısının tipik bipedal olduğunu gösterir. Orrorin tugenensisler ağaçlara tırmanırlardı ama ayrıca yerde iki ayakları üzerinde de yürüyebilirlerdi.

EVRİM AĞACI

Orrorin , insanın soy ağacının en alt kesimindedir. Özellikleri , iki ayak üzerinde dik yürüyebilmesi hariç , insandan çok kuyruksuz iri maymunlara özgüdür.

BULUNUŞU

Bulunuş yılı : 2001
Fransız paleontolog Brigitte Senut ve Fransız jeolog Martin Pickford liderliğindeki araştırma ekibi bu türü , Kenya’nın orta bölgesinde bulunan Tugen tepelerinde buldular. 6,2 milyon ve 6 milyon yıl arasına tarihlenmiş bir düzüneden fazla öncül insan fosili buldular. İnsan ve kuyruksuz iri maymun özelliklerinin ilginç bir birleşimi olan bu fosile , araştırmacılar yeni cins ve tür ismi verdiler. Orrorin tugenensis , yerel dilde “Tugen bölgesindeki özgün insan” anlamına geliyor. Orrorin tugenensis , orrorin cinsindeki bulunan tek türdür.

BOY VE AĞIRLIK

Orrorin kalça kemiği (femur) ve üst kol kemiği (humerus) , Lucy (Austrolapithecus Afarensis)’nin bu kemiklerinden 1,5 kat daha büyük. Buna dayanarak bilim adamları Orrorin’in , A. Afarensislerden 1,5 kat daha büyük olduğunu varsayıyorlar. Bu durumda Orrorin , dişi şempanzeye yakın boyutlarda , 30-50 kilogram arasında ağırlığa sahiptir.

NASIL HAYATTA KALDILAR ?

Paleoantropologlar , Orrorin’in basık , yuvarlak azı dişleri ve küçük köpek dişlerinden yola çıkarak , genel olarak bitkisel besinlerle beslendiğini ortaya koyuyorlar. Bunlar , büyük olasılıkla , yaprak , meyve , tohum , kök , kabuklu yemiş ve böcekleri içeriyordu.

BİLİNMEYENLER

Orrorin tugenensis ile ilgili henüz cevaplanmamış ileriki keşiflerde cevaplanabilme olasılığı olan sorular :

1- Orrorin tugenensis direkt olarak Homo Saphiens’in atası mı ?
Eğer öyleyse bu , A. Afarensis’i bizim hominin soy ağacımızın sonunda çıkmaza girecek olan bir yan dal mı yapar?
2- Ororrin sürekli iki ayak üzerinde mi yürüyordu ?
Bulunan fosiller bu türün iki ayak üzerinde yürüyebileceklerinigösterse bile bu onların sürekli iki ayak üzerinde olmalarını gerektirmez.
3- Bipedallık nasıl başladı ?
Bir hipotez , öncül kuyruksuz iri maymunların yürürken kollarını denge için kullandıklarını ve bu tekniğin onlara en sonunda zeminde yürüme yolunu açtığını ileri sürüyor.
4- Bu tür ile Sahelanthropus tchadensis ve diğer öncül insan olabilme yarışındaki türleri ile ilşikisi nedir?

Kaynak:

http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/species/orrorin-tugenensis

İkincil Kaynak:

http://dusunenprimat.blogspot.com/2011/03/orrorin-tugenensis.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s