Dinozorlar da Sıcakkanlıymış


Dinazorların, benzetildiği sürüngenlerden çok insana yakın, sıcakkanlı yaratıklar olduğu açıklandı.

Eski Yunanca’da ‘büyük sürüngen’ anlamına gelen dinazorların yüksek metabolizma faaliyetlerine sahip olduğu ve her türlü soğuk ve zorlu koşullarda hayatta kalabildiği ortaya çıktı.

Yeni elde edilen bulgulara göre sıcak kanlı kuşların yakın akrabası olan dinozorlar bu yönüyle sürüngenlerden çok insanlara daha yakın.

Hantal ve güneşe bağımlı olarak bilinen dinozarlar aslında çok çevik ve aktiftiler ve bu nedenle çok fazla besine ihtiyaç duyuyorlardı. Dinozorların 65 milyon yıl kadar önce yeryüzünden silinmesine, başgösteren yiyecek kıtlığının yol açmış olabileceği de savunulan teoriler arasında.

Washington Üniversitesi’nden Herman Pontzer liderliğindeki ekip, bir dinazorun yürümek için harcadığı enerjiyi hesaplayarak işe başladı. Pontzer fosiller üzerinde yaptığı incelemelerde dinazorların bacak boyuna göre sahip olması gerek kas miktarı hesapladı.

14 tür üzerinde yapılan araştırmalara göre dinazorların karın ve bacak bölgesindeki kaslar çok fazla gelişmiş. Bilimciler soğukkanlı canlıların bu kadar gelişmiş kasları hareket ettirecek enerjiyi üretemeyeceğini söylüyor.

Science ONE ‘da yayınlanan makalede, iki ayaklı dinazorların soğukkanlı olmaları halinde hareket etmek için gereken yüksek enerjiyi daha önce yeryüzünde görülmemiş bir biyolojik adaptasyonla becerebileceği, ancak bugüne kadar hiç fosilde ve canlıda böyle bir metabolizmaya rastlanmadığı belirtildi.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25020528

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s