200 Milyon Yıllık ‘Loch Ness’ Canavarı


İngiliz Kanalı’nda, 150-200 milyon yıl önce yaşamış 3,5 metre boyundaki bir su sürüngenine ait fosil bulunudu.

Yüzde 70’i tamamlanan sürüngen fosili, uzun boynu, dört yüzgeci ve keskin dişleriyle 1934’te ortaya çıkan bir fotoğrafta görüntülenen efsanevi ‘Loch Ness Gölü’ canavarına benziyor.

İngiltere’nin “Jurrasic kıyıları” olarak bilinen Monmouth plajında bulunan 3,7 metrelik Plesiosaur fosilinin bir araya getirilmesi için arkeologların aylarca çalıştığı ifade edildi.

Uzun ince bir boyuna ve kuyruğa sahip olan deniz sürüngeni, okyanusta dört yüzgeci ile süzülürken, ustura keskinliğindeki dişleri ile avlanıyordu.

Fosil, günümüzde  İngiliz Kanalı olarak bilinen tropikal sularda 150 ile 200 milyon yıl önce yaşamış olduğu belirtildi.

Fosil, Tracey Marier tarafından İngiltere’nin Lyme Regis bölgesinin yakınlarındaki Monmouth Plajı’nda kayalar altında bulundu.

1934’te ortaya çıkan bu fotoğraf, ‘Loch Ness’ ve göl canavarı efsanesini başlatmıştı.

Marier, ilk olarak bir kireç taşının altında tek bir kemik bulduğunu, bundan sonra bir fosil uzmanı olan Chris Moore ile birlikte dört yeni kemik daha bulduğunu söylüyor.

Bulunan kemiklerin uzmanlar tarafından incelenmesinin ardından hayvanın, 1934 yılında bir şehir efsanesi olarak yayılan fotoğrafı ile büyük yankı uyandıran, pekçok farklı bölgede göl canavarlarının bulunduğu iddialarının ortaya çıkmasını sağlayan ‘Loch Ness Gölü’ canavarına benzediği fark edildi.

Derin araştırmalar sonucunda 150’den fazla kemiğine ulaşılan fosilin iskeletinin %70’inin tamamlandığını belirten araştırmacılar, önümüzdeki günlerde fosilin geri kalanının sergilenebileceğini ifade ediyorlar.

Günümüzde Plesiosaur olarak bilinen bu türün tam veya parçalı halde bulunmuş 10 iskeleti bulunuyor.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com/id/24971940

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s