Kehribar İçinde Dinozor Tüyleri Bulundu


Tam 70 milyon yıldır kehribarın içinde sıkışmış halde keşfedilen bu dinozor tüyü ve birlikte bulunan böcek ve  örümcek ağları, büyük bir gizemi çözüyor. Kanada’nın batısında bulunan ve tarihleri günümüzden 70 milyon yıl öncesine kadar dayanan kehribarların içinde hapsolmuş halde bulunan tüyler, bilimadamlarına çok önemli bir sırrı çözmelerinde yardımcı oluyor.

.
70 milyon yıllık sır böyle çözüldü!

70 milyon yıllık sır böyle çözüldü!

Ağaçlardan akan kehribarların içerisine sıkışan böcek ve örümcek ağlarının yanı sıra kuş tüyüne benzer yumuşak ve renkli tüylerin de ortaya çıkarılması, milyonlarca yıl önce yaşayan dinozorların şimdiye dek tasvir edildiklerinden farklı olabileceklerini ortaya çıkardı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden Mark A. Norell, “Artık, derileri pulla kaplı, donuk renkli hayvanlardan ziyade, tüylü ve daha renkli bir geçmiş yaşandığına dair su götürmez kanıtlarımız var” diyor.

70 milyon yıllık sır böyle çözüldü!

Oldukça basit yapıda olanlardan, çok karmaşık yapıya sahip olanlara dek bulunan tüm tüyler araştırılıyor ve günümüzdeki kuşların tüyleriyle karşılaştırıyor.

70 milyon yıllık sır böyle çözüldü!

Fosillerde bulunan kimi tüylerin, dinozorların nesli tükenmeden öncesine kadar günümüzdeki şekline doğru evrimleştiğini gösterdiğini söyleyen Norell, uçamayan dinozorlara ait basit yapılı tüylerin yanı sıra, tamamen uçuş ve pike yapmak gibi yetilere yönelik evrilmiş tüylerin de bulunduğunu sözlerine ekliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s