Evrim Kuramı’nı Reddeden Bilim İnsanlarının Sayısı Gerçekten Çoğunlukta mı?


Öncelikle evrimi kabul eden bilim insanlarına dair yapılan ve Steve Projesi adı verilen ilginç bir araştırmaya yer verelim.  Amerika’da bu projede sadece Steve ismindeki (ve türevleri) bilim insanlarının katılabileceği evrimi kabul eden bir bildiri hazırlanmıştır.

Dilekçede şunlar yazmaktadır:

“Evrim Kuramı; son derece sağlam kanıtlarla desteklenen, bir bilim olan Biyoloji açısından bütünleştirici nitelikteki, varlığını destekleyen sayısız veri bulunan, tüm canlıların ortak bir atadan geldiğini gösteren bilimsel geçerliliğe sahip bir kuramdır. Her ne kadar Evrim Kuramı’nın nasıl ve ne yöntemlerle işlediği konusunda hala münazaralar varsa da; Evrim’in varlığı ya da Doğal Seçilim’in doğadaki gerçekliği konusunda geçerli hiçbir tartışma bulunmamaktadır. Tamamen bir sahte-bilim (pseudoscience) olan Akıllı Tasarım ve benzerlerinin okulların müfredatında bulunması bilimsel olarak uygunsuzdur ve pedagojik olarak sorumsuzluktur.”

Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi, sadece Steve ismindeki bilim adamlarının bu dilekçenin altına imza atmak isteyip istemediğini sınamıştır. Steve ismindeki bilim insanlarından 07 Nisan 2012 itibariyle(proje devam etmektedir) 1200’ü, bu dilekçenin altına imzasını atmıştır. Steve ismindekiler, popülasyonun %1’i olduğu için, toplamda sadece Amerika’da yaklaşık 120.000 bilim insanının Evrim Teorisi’ni desteklediği düşünülebilir (16 Şubat 2012 tarihinde 1190 kişi imzalamıştı. Buradan artış hızı anlaşılabilir).

İmza metnine ve listeye şuradan ulaşabilirsiniz:

The Steves

Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl 30.000 bilim insanı ve mühendis verdiği düşünülmektedir. Kabaca bir tahminle bunların 14.000’i mühendislik dışı bilimler, 16.000’i ise mühendislik bilimlerinde görev almaktadır. Steve Projesi’ne sadece temel bilimler ve ilgili alanlardan imzalar kabul edilmektedir. Bu sebeple 20.000 kişilik dilim hesaba katılmalıdır. Scientific American dergisi, 22 Şubat 2010 tarihindeki bir araştırmasında Birleşik Devletler’de ortalama 100.000-150.000 bilim insanı olduğu öngörülmektedir. Bu, oldukça kaba bir tahmindir; ancak birkaç diğer kaynakta verilen bilgiyle (örneğin bkz: U. S. Senate Minority Report: More Than 700 International Scientists Dissent Over Man-Made Global Warming Claims) bu tahmin az çok örtüşmektedir.

Dolayısıyla 120.000 kişi, ABD’deki toplam bilim insanı sayısının gerçekten de büyük bir dilimini oluşturmaktadır ve tahminlerle örtüşmektedir.

.

Peki Evrimi Kabul Etmeyen Bilim İnsanlarının Sayısı Nedir?

Öte yandan, Keşif Enstitüsü (Evrim Kuramı’na karşıt bir topluluk) de, Darwin’e karşı, benzer bir test yapmıştır. İlk etapta aynı yöntem izlenmiştir ve sadece Steve ismindekilerin -ve türevlerinin- imzaları kabul edilmiştir. Zira Evrim karşıtları ve bilim düşmanları, gerçekten de bilim insanlarının Evrim Kuramı’na karşı duracağı hayalini yaşamaktadır. Ancak işler beklendiği gibi gitmemiştir. Bu dilekçenin altına yaklaşık 2 yıl sonunda, Steve ismindeki bilim adamlarından sadece 7 tane imza gelmiştir. Yani genele vurulduğunda, 100 ile çarpılan sonuç, toplamda yaklaşık 700 bilim adamının Evrim Teorisi’ne karşı olduğunu göstermektedir.

Keşif Enstitüsü sadece “Steve” ismindekiler ve türevlerinin çok komik bir sonuç (7 kişi gibi!) vereceğini görünce, hemen bu isim kuralını kaldırdılar ve herhangi bir isimdeki bilim insanının imzalayabileceğini söylediler. Daha sonra, yaklaşık 2 yılda (toplamda 4 yılda) imza atan herkesi Aralık 2011’deyayınladılar. Bu yayına şuradan ulaşabilirsiniz:

A Scientific Dissent From Darwin 

Sayfadaki imza sayısı 4 yıl sonunda 800-1000 arası bilim insanına ulaşmıştır. Yani tam olarak yukarıdaki matematiksel ve parodik deney pratik olarak da ispatlanmış, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bütün bilim insanlarından yalnızca yaklaşık 700 kişi öngörüsü yeterince yakın bir şekilde doğrulanmıştır.

Bu kadar da değil!  

Keşif Enstitüsü, bu imzaları bir yalanın arkasına sığınarak yapmaktadır. Nasıl mı? Şöyle: Enstitü, imzalanması için gönderdiği bildiride aynen şunları yazar:

“Rastgele mutasyonların ve doğal seçilimin yaşamın karmaşıklığına sebep olabileceği konusunda şüpheciyiz. Darwinsel teorinin dikkatle incelenmesinin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Bu ifadeye biz de imzamızı atarız, herkes atar. Bu ifade, “Evrim’e karşıyım.” demek değildir! İfade, bilimsel bir kurama şüphe ile yaklaşılması gerektiğine katıldığımızı göstermektedir. Zaten bilimde her şeye şüphe ile yaklaşırız. Kaldı ki, ifade de doğru değildir. İlk cümlede söylenen, Evrim’in sadece küçücük bir kısmıdır. Bu kadar küçük bir kısım zaten canlılığın karmaşıklığından sorumlu değildir. Bu iki mekanizma (mutasyonlar ve doğal seçilim) haricinde 20 küsür Evrim Mekanizması bulunmaktadır. Dolayısıyla elbette ki bu ikisi canlılığın çeşitliliğinden sorumlu değildir, daha fazlası vardır.

Kısaca imzalanması için gönderdikleri metin, daha fazla imza alabilmek adına yumuşatılmış bir metindir. Çünkü kendileri de “Biz Evrim’i kabul etmiyoruz.” şeklinde bir ifadeye hiçbir aklı başında bilim insanının katılmayacağını bilirler. Bu sebeple, imza sayısını şişirmek adına böyle basit insanların başvuracağı oyunlara başvurmaktadırlar. Buna rağmen 4 yılda aldıkları imza sayısı 1000’i aşmamaktadır.

Buradan çıkarabileceğimiz parodik sonuç şudur: Sadece Amerika’daki (Amerika Dünya’da Evrim Kuramı’nın en az kabul edildiği ikinci ülkedir, Türkiye’den sonra) bilim adamlarının %95’inden fazlası Evrim Kuramı’na destek olmaktadır.

Saygılarımızla.

ÇMB (Evrim Ağacı)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s