İnsanların Etçil mi Yoksa Otçul mu Olduklarının Kanıtları Nelerdir?


İnsanların Etçil mi Yoksa Otçul mu Olduklarının Kanıtları Nelerdir?

İnsanlar tür olarak aslında otçul veya etçil değil omnivor yani her şeyi yiyebilen, herşeyobur veya herşeycil bir türdür..

Bunun kanıtları:

1 Diş yapısı: Dişlerimiz her ikisini, hem et hem de bitki yemek ve öğütmek için evrilmiştir.

2 Sindirim sistemi: Hem et hem de bitkileri sindirmeyi tolere edecek, çoğu bitki ve hayvansal kaynaklardan besin elde edebilecek şekildedir. İstisnalar ise selüloz ve kitindir. Bunları sindiremeyiz.

3 Primat araştırmaları: Diğer primatlar, yaşayan en yakın akrabalarımız da omnivordur.  Bu liste Şempanzeler, Orangutanlar ve Gorilleri içerir. Hatta çoğu primatlar aynı zamanda böcekçildir de.

4 Besinler: Sıkı şekilde vegan beslenen insanlar sağlıklı bir beslenme sağlayabilmek için besin kaynaklarını çok titiz bir şekilde takip etmeleri gerekir. Vegan beslenmek yani hiç bir şekilde ne süt, ne yumurta tamamen bitkisel bir şekilde beslenmek sadece modern Dünyada ve günümüz zamanında mümkün hale gelmiştir. Zira daha önce neolitik çağlarda ,nsan toplulukları büyük oranda henüz avcı ve toplayıcı iken hangi kaynak olursa olsun – hayvansal ya da bitkisel – besin elde edebilmek hayati önem taşıyordu ve insanların bu konuda herhangi bir seçme hakkı bulunmuyordu.

5 Arkeolojik Kanıtlar: En erken atalarımızdan elde edilen kanıtlar onların her zaman et tüketmiş olduklarını göstermektedir. Bu kanıtlar arasında insansıların yaşadığı fosil sitelerde geride bıraktıkları kemik kanıtlar ve fosilleşmiş dışkıları yani koprolitler vardır.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s