Yaratılışçıların Evrim Konusunda Bildikleri 7 Yanlış


Yaratiliscilarin Evrim Konusunda Bildikleri 7 Yanlis

1-Evrim Sadece Bir Teoridir, İspatlanamamıştır

Evet, “evrim bir teoridir” sözü doğrudur ama Kopernik’in Güneş’in Dünya değil, Dünya’nın Güneş etrafında döndüğü tezi de bir teoridir. Hatta bunu bırakalım, elektrik bile, elektron diye telaffuz edilen kimsenin gözüyle göremediği yüklü taneciklere dayanan teorisel-kuramsal bir yapı.

Bilim insanlarının teori veya kuram derken kastettikleri şey; kanıtlarla desteklenen ve bütünleşen, açıklanabilir bir söylemdir. Ama bu koşullu kabul edilir. En azından daha iyisi çıkana kadar eldeki en iyi tez olarak ve gerçek olarak kabul edilir.

“Evrim ispatlanamamıştır” tezi ise yanlıştır. Evrim, yığınca ispatı olan, kendisini destekleyici bir ton delili barındıran bir teoridir. Evrim, gerçektir.

2- Evrim, İnsanın Maymundan Geldiğini Söyler

Yaratılışçılar arasında, benim görebildiğim kadarıyla en çok bilinen yanlış; “evrimin insanı maymun soyuna dayandırdığı”dır.

Hâlbuki bu yanlıştır: Evrim, insanın maymundan geldiğini söylemez. Evrimin dediği şey; “maymun ile insanın atası ortaktır, aynı ortak atadan türemedirler”.

Örneğin; kuzenlerinizin dedesi, nasıl sizin de dedeniz oluyorsa, evrimin de dediği şey; “maymunun dedesi, insanın da dedesidir”.

Günümüzde var olan, şempanzeler, goriller vs. bizim atalarımız değil, kuzenlerimizdir.

3- Neden Günümüzde Maymunlar Halen İnsana Dönüşmüyor?

Yaratılışçılar, üçüncü maddeyle bağlantılı olarak bu tezi de sunuyorlar. Ama böyle bir tez sunan yaradılışçının, evrim konusunda yeterince bilgisi yok demektir.

Öncelikle belirttiğim gibi, evrimin dediği şey; “maymunla insanın atası ortaktır, aynı ortak atadan türemedirler. Şempanzeler, goriller atalarımız değil, kuzenlerimizdirler”

İkincisi; bir türün oluşması, ortaya çıkması; o türün atasının, eskisinin yok olması, ortadan kalkması anlamını taşımaz. Öte yandan, insanın maymuna dönüşmesi demek; “milyonlarca yıllık bir süreç” demek. Eğer ki, bu argümanı sunanın bu kadar vakti var ise beklesin, o zaman görebilir canlıların değiştiğini.

4- Darwin, Ölürken Fikrini Değiştirmiştir

Bu başlık altında; “bunun yanlış olduğunu” söylemek yerine, daha çok; “yaradılışçıların bu konuda yaptıkları mantık hatasını” veya “bilimsel hatayı” göstermeyi daha çok tercih ederim.

Bir düşünün; Kopernik, ölürken fikrini değiştirseydi “göksel küreler” Güneş etrafında dönmeyecek miydi? Ya da Einstein ölürken fikrini değiştirseydi, evren daha mı değişik olurdu?

Hatta bunları bırakalım, Galileo’nun kendi fikrini geri çekmesi, bizim sistemimizi de değiştirdi mi ki?

Bilimsel teorileriler; sahiplerinin tercihlerine göre değil, kanıtlara göre geçerlilik kazanırlar ya da yıkılırlar.

5- Darwin, Evrim Teorisini Ortaya Atan Tek Şahıstır

Aslında, evrime ilişkin görüşler Charles Darwin’in çok öncesine dayanır. Darwin, modern evrimcidir. Şu anki evrim kuramı Darwin’in görüşleri üzerine inşa edilmiştir ama, Darwin’in bu konuda yaptığı hatalarda vardır. Darwin bu tezi ortaya atmasından bu yana birçok zaman geçti ve bu zaman içinde rastlanan birçok pürüz, bilim insanları tarafından giderildi. Dolayısıyla da şu anki bildiğimiz evrim kuramı da Darwin’in sunduğunun çok ötesinde…

6- Evrim, Ahlaka Aykırıdır

Bu düşünceyi benimseyenler, daha çok ahlakın din kökenli olduğunu düşünenlerden oluşuyor.

Ancak, günümüze baktığımızda, başta aynı ortak atayı paylaştığımız maymunlar olmak üzere, birçok hayvanda; kendi akrabalarına bağlılık, türler arası paylaşım, ortak çalışma, kötülüğe karşı hoşgörüsüzlük hatta kötülüğü cezalandırma dahil birçok ahlaki kökler içeren davranışlar da görülmekte.

7- Ara Geçiş Fosili Yoktur

Bunu daha hafifçe tarif etmek isterdim ama maalesef durum buna el vermez: Bu iddiayı(“Ara Geçiş Fosili Yoktur” iddiasını) sunan ya korkunç cahil bir insandır. Ya da üçkağıtçıdır.

Bu iddiayı sunanlara ne kadar çok ara geçiş fosili gösterirsek gösterelim, “ara geçiş formu olmadığını baştan kabul ettikleri” için, hiçbir fosili ara geçiş olarak kabul etmeyeceklerdir.

Ancak, zannettiklerinin aksine birçok ara geçiş fosili vardır. (Örneğin; reptillerin/dinazorların kuşlara geçişi olan; Archaeopteryx > Tabi yaratılışçılar bunu da kabul etmez. )

archaeopteryx-model-21

Archaeopteryx Modeli – Oxford Üniversitesi Müzesi

Şüpheli Kanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s