Charles Darwin Balinaların Ayılardan Evrimleştiğini Gerçekten İddia Etti mi?


Charles Darwin ayilarin balinalardan geldigini gercekten iddia etti mi

Ayıların balinalara evrildiği konusunda Darwin’ “Türlerin Kökeni” kitabının ilk sayısında tam olarak şöyle demiştir:

“In North America the black bear was seen . . . swimming for hours with widely open mouth, thus catching, like a whale, insects in the water. Even in so extreme a case as this, if the supply of insects were constant, and if better adapted competitors did not already exist in the country, I can see no difficulty in a race of bears being rendered, by natural selection, more and more aquatic in their structure and habits, with larger and larger mouths, till a creature was produced as monstrous as a whale.

Bunun Türkçe çevirisi şu şekildedir:

Kuzey Amerika’da siyah ayı, tıpkı balinalar gibi, ağzı açık bir şekilde suda böcek yakalayabilmek için saatlerce yüzerken görülmüştür. Bu her ne kadar çok uç bir izah olsa da, eğer sürekli olarak böcek sağlanırsa ve eğer iyi adapte olmuş rakipler ülkede henüz ortaya çıkmamışsa, ayı ırkının, doğal seleksiyon ile, yapılarında ve alışkanlıklarında fazla, daha da fazla suda yaşar hale gelerek değişime uğramalarında bir zorluk göremiyorum. Gitgide genişleyen, daha da genişleyen ağızlarıyla, ta ki bir balina kadar dev bir yaratık haline gelinceye kadar.” (Türlerin Kökeni, 1. baskı, 6. bölüm, s. 184)

Şimdi yukarıdaki anlatımda da görüldüğü gibi Charles Darwin doğrudan balinaların ayılardan türediğini iddia etmiyor. Çoğu yaratılışçılar tarafından çarpıtılan ya da seve seve yanlış anlaşılan bu ifadede Darwin tarafından iddia edilen şey, ayıların balinalardan türedikleri değil, aksine bir ayının ağzının, gerekli ortam şartları oluştuğunda, doğal seçilim yoluyla balina ağzı gibi devasa bir boyuta ulaşabileceğidir. Yani ayıların evrimine dair geleceğe yönelik hipotetik bir düşünce bu. Dikkat edilirse balina gibi devasa bir yaratık diyor, yani balinanın kendisine değil balina büyüklüğünde bir yaratığa dönüşebilir diyor.

Yaratılışçılar tarafından ısrarla yanlış anlaşıldığı ve çarpıtıldığı için yukarıdaki ifadesini kitabının diğer baskılarında kullanmayan Charles Darwin yazdığı başka bir mektupta, ayıların ağız yapısının ve büyüklüğünün gerekli ortam şartları oluştuğunda değişebileceğini  düşündüğünü buna rağmen tekrar belirtmiştir.

“Bir ayının ağzının, değişen alışkanlıklarına uygun gelecek derecede genişlemesinde hiçbir zorluk olmadığı konusunda hala ısrar ediyorum.” (More Letters of Charles Darwin, Francis Darwin, 1903, s. 162)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s