Paleolitik dönem insanları aile içi evliliğin zararlarını biliyordu


Yeni bir araştırma 34 bin yıl önce Paleolitik dönemde yaşamış küçük insan gruplarının bile muhtemelen aile içi evliliğin zararlarını biliyor olduklarını ortaya koymakta. Rusya’da elde edilen bilgiler insanların aynı soydan evliliğe karşı önlemler aldığını göstermekte.

Rusya’daki Sunghir’deki mezarlardan biri. Kredi: Cambridge Üniversitesi, İngiltere.

Üst Paleolitik dönem gömü alanından bir erkeğe ait tüm iskelet, bir erkeğe ait tam olmayan iskelet parçaları ve iki çocuğa ait iskeletler bulundu. Çağdaşı olan diğer buluntuların aksine bu dört erkek iskeleti de beraber gömülmüştü.

İskeletlerin genomlarını inceleyen araştırıcılar dört bireyin de yakın akraba olmadığını ortaya koymakta.

Alanda bulunan ve mücevher parçaları da içeren buluntular, bu buluntuların gruplar arasındaki erkeklerin değişim seremonisinde kullanılmış olabileceğini ortaya koymakta. Belki de bu değişiklikler modern evlilik seremonilerinin öncüsü konumundadır.

Modern insanın 30 bin yıldan önce yakın ilişkili gruplar kurduklarının bilgisi üzerine, bu yeni bilgiler insanların aile için evliliği engellemek için geniş ölçekte bir ağ kurmuş olabileceğini göstermekte.

Daha önce yapılan bir çalışmada Neandertaller arasında güçlü bir aile için evlilik ağı olduğu ortaya konulmuştur. Başka çalışmalar da Avrasya hominidlerinde aile için evliliğin olduğunu ve genetik çeşitliliğin modern insandan az olduğu ortaya konulmuştu. Binlerce yıl boyunca Neandertal gruplarının nüfusları az kaldı ve yakın akrabalar ile evlilik yaygındı.

Kaynak: Zmescince.com

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s