170 bin yıldır giyiniğiz


NTV Bilim/

Kıyafet biti bilimcilere yol gösteriyor.

Kıyafet bitlerine odaklanan yeni çalışma, modern insanın 170,000 yıl önce giyinmeye başladığını ve bunun da başarıyla Afrika dışına çıkmasına ön ayak olduğunu söylüyor.

Florida Üniversitesi’nden memelibilimci Dr. David Reed, insan evrimini ve göç haritasını daha iyi anlamak için modern insanlar üzerinde yaşayan bitleri inceliyor. Araştırmaları modern insanın, daha soğuk iklimlere doğru bundan 100 bin yıl önce gerçekleştirdiği göç hareketinden yaklaşık 70 bin yıl kadar önce kıyafet giymeye başladığını gösteriyor.

Arkeolojik bulgularla bu tip verilere ulaşmak, kıyafetlerin bunca yıl boyunca sağlam kalamaması nedeniyle mümkün değil. Bu nedenle Dr. Reed, beş yıl boyunca yaptığı DNA bazlı çalışmayla, kıyafet bitinin saç bitinden genetik açıdan ne zaman ayrıldığını saptamaya çalışmış.

Diğer parazitlerden farklı olarak bitler üzerinde yaşadıkları ve bağlı bulundukları konaklarda uzun evrimsel süreçler boyunca sıkışmış durumda kalmışlar. Bu da bilimcilere konağın evrimine bağlı olarak parazitte meydana gelen değişimleri inceleme fırsatı sunuyor.

ABD, Florida Üniversitesi’nden Dr. David Reed’in bitler üstünde yaptığı araştırmaya göre insanlar giyinmeye 170 bin yıl önce başladı. İlk giysilerin sağlam kalamadığı için arkeolojik kazılardan çıkmadığını, bu nedenle tam zamanın belirlenmesinin mümkün olmadığını söyleyen Reed, DNA diziliminden faydalandı. Giysi bitinin insanda görülen vücut bitinden genetik olarak ilk ne zaman ayrıldığını hesapladı. Çalışmaya göre insanlar vücut kılları olmadan ve çıplak halde uzun bir süre geçirdi, Afrika’dan göç ettikleri sırada giyinmeye başladı. Diğer parazitlerden farklı olarak bitler, uzun evrimsel periyotlar boyunca yaşayabiliyor.

Almanya Max Planck Enstitüsü’nden Mark Stoneking, 2003 yılında yine kıyafet bitleri üzerinde yaptığı araştırmayla insanın bundan 107 bin yıl önce giyinmeye başladığını tahmin etmişti. Fakat Dr. Reed’in araştırması soruya ilişkin yeni veriler ve hesaplama yöntemleri sunuyor. Modern insanın yaklaşık 200 bin yıl önce sahneye çıktığı düşünüldüğünde son bulgu beklenen tarihten çok daha öncesine işaret ederek konunun uzmanlarını şaşırtıyor. Fakat çalışmayı inceleyen bilimcilerin genel kanısı sonuçların doğru olduğu yönünde.

Reed, bu tür bitlerin kıyafetler üzerinde yaşamaya son derece mükemmel bir uyum geliştirdikleri için giyinme davranışından öncesinde bulunmalarının söz konusu olmadığını düşünüyor. Deri pigmentleri üzerinde yapılan çalışmalar, aynı zamanda modern insan dönemi öncesindeki insanların vücut kıllarını bundan yaklaşık bir milyon yıl önce kaybettiklerini ve aradaki 800 bin yıllık dönemi, kılları ve kıyafetleri olmadan geçirdiklerine işaret ediyor. Dr. Reed bu konuya ilişkin olarak bu canlıların bunca süreyi Afrika şartlarında kıl ve kıyafet olmadan başarıyla geçirmelerini şaşırtıcı buluyor ve kıyafet kullanmaya başlamaları sayesinde bu kıtadan çıkarak yayılmalarının mümkün hale geldiğini söylüyor.

Özgün bilimsel makaleye ulaşmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s