Neandertaller neden ortadan kalktı?


NTV Bilim/

Neandertaller’in erken dönem modern insana göre daha kısa yaşam süresine sahip oldukları ve bu nedenle ortadan kalktıkları fikrinin doğru olmadığı öne sürülüyor.

Neanderthal İnsanı

Yeni araştırmaya göre, modern insanın erken dönemdeki yaşam süresi Neandertaller’inkiyle yaklaşık olarak aynıydı.

Bugüne değin antropologlar, Neandertaller’in ortadan kalkmalarına karşılık modern insanın nasıl olup da Afrika ve Avrupa’nın yeni bölgelerine yayılabildiği bilmecesi üzerinde çalışıyorlardı. Bunun en büyük nedeni olarak da yaşam süreleri arasındaki farklılık gösteriliyordu.

Homo sapiens

Washington Üniversitesi’nden Erik Trinkaus, Dünya’nın çeşitli yerlerinde yaklaşık 150.000 yıllık süreç boyunca aynı dönemlerde yaşamış erken insan ve Neandertaller’e ait fosil kayıtları inceleyerek yaşam sürelerini anlamaya çalışmış.

Bulgular her iki canlının da ortalama 20 ila 40 yıl arasında değişen benzer yaşam süresi desenine sahip olduğunu gösteriyor. Trinkaus bu bulgulara dayanarak, erken dönem modern insanının sahip olduğu yüksek doğum ve düşük yavru ölüm oranlarının Neandertaller’e karşı başlıca avantajı meydana getirdiğini ve bu sayede de yollarına devam edebildiklerini belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s