Baba Dinozor da Yumurtalara Bakıyordu


Bilim insanlarınca incelenen orta büyüklükteki üç farklı dinozor cinsine ait kalıntılar, anne dinozorlarla birlikte baba dinozorların da kuluçkaya yattığını ortaya çıkardı.

Bilim insanlarının incelediği Troodon, Oviraptor ve Citipati türü dinozorlar, günümüzde kimi kuş türlerinin erkek bireylerinin gösterdiği davranışın bundan 75 milyon yıl önce de dinozorlar arasında da mevcut olduğunu ortaya koydu.

İki ayağı üzerinde yürüyüp etçil beslenme alışkanlığına sahip “Theropod” sınıfına ait Troodon, Oviraptor ve Citipati türü dinozorların karakteristik özellikleri günümüz kuşları ile büyük benzerlikler gösteriyor.

Bilim insanları, kalıntıların sağladığı verinin ışığında, bu üç türe ait erkek bireylerin aynı yuvaya yumurtalarını bırakan birden fazla dişi ile çiftleşiyor olabileceğini tahmin ediyor. Bilim insanlarına göre, dişiler yuvayı terk ettiğinde yumurtaları koruma ve kollama görevi erkeklere kalıyordu.

Her yuvada 22 ve 30 arasında değişen sayılarda yumurtayla bulunan erkek dinozorlar, Montana (Troodon) ve Moğolistan’da (Oviraptor ve Citipati) bulundu.

Günümüzde sürüngen ve memeli cinslerinin %5’inden daha azında hem erkeklerin hem de dişilerin yavrulara baktığı gözlenleniyor, kuşlarda ise bu oran %90 civarında.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com/id/24933404

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s