Foto Galeri: 35 Milyon Yıl Önce Anadolu


Filler, mamutlar, gergedanlar, zürafalar, pandalar, atların ataları olan Hipparionlar ve büyük yırtıcı hayvanlar… Anadolu’da bugün Afrika çayırlarına benzer eşsiz bir doğal bahçe vardı.

Milyonlarca yıl önce yaşamış olan canlı fosillerinin bulunması ile bugün, Anadolu’nun, nasıl bir değişim geçirdiği anlaşılabilmektedir. Aktüel Arkeoloji Dergisi son sayısında zaman tüneline kapı açıyor ve Anadolu’nun bugünkü Afrika savanalarına benzediği zamanları günümüze taşıyor.

Erzurum, Edirne, Burdur ve Kahramanmaraş’ta ele geçirilen fosil kalıntıları, buralarda dünyanın en büyük memelileri olan mamut ve filgiller ile gergedanların yaşadığını kanıtlıyor.

Resimde görünen fosil 12 milyon yıl önce Anadolu’da yaşayan bir gergedana ait.

Yaklaşık 55 milyon yıl önce ilk kez 40 cm boyları ile dört tırnaklı olarak Afrika’da ortaya çıkan bugünkü atların 11 Milyon yıl önceki ataları Anadolu’da ilk kez görülmeye başlandı.

Çankırı Çorakyerlerde bulunan Atların atasına olan Hipparionlara ait kafatası fosili.

Anadolu’nun en tanıdık hayvanlarından olan atlar ve onların ataları milyonlarca yıldır bu topraklarda.

Anadolu’nun çeşitli fosil yataklarında, günümüzde aslan, kurt, sırtlan gibi büyük etçiller ile temsil edilen Carnivora (yırtıcı/et yiyici) takımına mensup fosiller bulundu. Hançer benzeri köpek dişlere sahip bu kedigillerin jeolojik süreç içerisinde en az iki kez evrimlendiği düşünülür. 15-2 milyon yılları arasında Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yayılan bu canlılar, Anadolu 11-9 milyon yıl önce görülmeye başlarlar.

Bugün Çankırı Çorakyerler fosil yatağında ele geçen kafa iskeleti fosili bu türün en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor.

İzmir’de yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkarılan bir pandaya ait diş fosili, milyonlarca yıl önce İzmir’de pandaların yaşadığını bize kanıtlıyor.

Kaynak: Ntvmsbnc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s