Ve Neandertal konuştu


Florida Atlantik Üniversitesinden antropolog Dr. Robert McCarthy ölümlerinden 30 bin yıl sonra Neandertalleri konuşturmayı başardı. Bunun için Fransa’da bulunan 50 bin yıllık Neandertal fosillerinden yararlanan Dr. Robert McCarthy, elde ettiği verileri sentezleyerek bilgisayarda sintisayzır aracılığıyla Neandertal insanın “e” sesli harfini nasıl oluşturduğunu simule etti.
.

.
Neandertal insanın sesi neye benziyordu? 

Elde edilen kısa ses kayıtı modern dillerde mevcut olan herhangi bir harfe benzemese veya “e” ünlüsü gibi duyulmasa da bunun nedeni Dr. Robert McCarthy’e göre Neandertallerin modern insanların kullandığı “nicemlenmiş ünlü harflerden” (İng: quantal vowels) yoksun olması olarak gösteriliyor. Nicemlenmiş ünlüler, farklı vokal sistemlere sahip konuşucuların birbirlerini anlamasını sağlar.

Nisan ayında Ohio’da Amerikan Antropologlar Derneği’nin yıllık toplantısında Neandertallerin bildiğimizden biraz farklı konuşmuş olabileceğini söyleyen Dr. McCarthy, sözlü dilin temelini oluşturan bu nicemlenmiş ünlüleri üretmenin Neandertaller için mümkün olmadığını da belirtiyor.

Nicemlenmiş ünlüler konuşmada ince ve zekice düşünülmüş farklılıklar yarattığı için Neandertallerin konuştuğu dil bu ünlülerin yokluğu yüzünden ancak sınırlı bir dil olmuş olabilir. Örneğin, Neandertaller için ‘beat’ (bit) ve ‘bit’ (bayt) gibi birbirine yakın duyulan kelimeleri ayırt etmek mümkün değildi.


Florida Atlantik Üniversitesinden antropolog Dr. Robert McCarthy ölümlerinden 30 bin yıl sonra Neandertalleri konuşturmayı başardı

Bilim adamları için McCarthy çalışmaları, insanın en yakın akrabası olan ve Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinde yaşamış olan Neandertallere ve onların 30 bin yıl öncesi yaşamlarına dair bir keşif anlamına geliyor. Bu insan türü esrarengiz bir şekilde günümüzden 28.000 yıl önce yok olmuştu.

Dr. McCarthy son olarak tüm bir Neandertal cümlesini simüle etmek için plan hazırlığında.
McCarthy’nin neadertal sesi simülasyonunu buradaki linkte bulabilirsiniz.

Çeviri: Levent Alper

Science Daily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s