Fosiller, asteroid çarpmasından sonraki kuş evrimine ışık tutuyor


62 milyon yıl önce yaşayan küçük bir kuşun fosili, dinozorları yok eden asteroid çarpmasından sonra kuşların çok hızlı bir şekilde evrimleştiğini teyit ediyor.

Serçe boyundaki yeşermiş ağaç kütlesi, kitlesel yok oluştan sonra yaşanan “sadece jeolojik bir göz kırpması”ydı.

O döneme ait kuş fosilleri çok nadirdir.

Analizler, baykuşlardan ağaçkakanlara kadar en modern kuşların atalarının asteroid saldırılarından dört milyon yıl sonra kanat çırpmış olduklarını ortaya koyuyor.

Memeliler gibi, nesli tükenen kuşlar da dünyadaki en başarılı hayvan gruplarından biri haline gelmek için çoğalıp çeşitlendiler.

Fosil analizi ve ağaç kuşlarının diğer üyeleriyle olan ilişkisi, dört milyon yıl içerisinde yok olan 10 ana kuş grubunun ortaya çıkmış olduğuna işaret ediyor.

Connecticut, Greenwich’teki Bruce Müzesi’nden bilim küratörü Dr. Daniel Ksepka, Tsidiiyazhi abini’nin çeşitli nedenlerle çok özel küçük bir kuş olduğunu söyledi.

“Çok eski, çok küçük ve çok minik ayakları vardı” diye açıklıyor.

” 62,2 ila 62,5 milyon yıl arasındaki yaşı, dinozorları yok eden asteroid etkisinden sonra sadece gözle görülebilen bir göz kırpması.”

Bazı fosilleşmiş kuş kemikleri.

DNA kanıtları, kuşların, uçan sürüngenler, dinozorlar ve ilkel kuşlar da dahil olmak üzere çoğu hayvanı karada yok eden 66 milyon yıl önceki yok olma olayından hızla kurtulduğına işaret ediyor.

Modern kuşların kökeni bu zamana kadar uzanabilir. Bununla birlikte kemikleri o kadar küçük ve hassastır ki jeolojik tarihinde bu devirden itibaren kuş fosilleri çok nadirdir.

Bu, modern kuşların nasıl ortaya çıkıp çeşitlendiğini çözmeyi zorlaştırdı ve bazı tartışmalara neden oldu. Eski bir fare kuşu türü olan Tsidiiyazhi abini‘nin keşfi yeni bir delil kaynağıdır.

Dr Ksepka BBC’ye verdiği demeçte, “Kuşu evrim ağacına yerleştirdiğimizde, daha yakın dalları işgal ettiği için birbirine yakın diğer grupların da bölünmüş olması gerektiği ortaya çıkıyor” dedi.

”Dolayısıyla bu keşif sadece fare kuşlarının değil, baykuşların, raptorların, Coraciimorphae’nin (kralbalıkçıllar ve ağaçkakanlar gibi kuşları içeren bir grup) ve diğer grupların hepsinin de dinozorları yok eden asteroid etkisinden kısa bir süre sonra ortaya çıktığını gösteriyor.”

New Mexico Nacimiento Formasyonu’ndaki 62.5 milyon yıllık kayalıklarda Tsidiiyazhi abini veya ” küçük sabah kuşu ” bulundu.

Dr Thomas Williamson, kuşların kemikleri ortaya çıkınca ikiz oğluyla birlikte bir fosil av gezisinde katıldı.

New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’ndeki Paleontoloji küratörü, “Küçük memelilerin iskeletlerinin bulunduğu olağandışı zengin bir alan keşfettiler” dedi.

”Önümüzdeki birkaç ay boyunca, siteden toplu örnekler topladım ve bunlar içinde küçük bir kuşun kemiklerini keşfettim.”

Yeni kuşların modern fare kuşlarına (Coliiformes) yakın olduğunu, yalnızca Afrika’da bulunan, ancak Paleogene’de (66 milyon yıl önce 23 milyon yıl önce) coğrafi olarak daha yaygın olan bir grup olduğunu söyledi.

Bu kuş, dördüncü ayak parmağını geriye doğru bakacak şekilde ayağından çevirmeyi başardı – tırmanma ve kavrama için yararlı bir şey. Bu özellik, modern baykuşlar gibi diğer kuşlarda da görülür.

Tsidiiyazhi, gezegenin büyük değişim geçirdiği bir dönemde yaşadı; plasental memeliler ve çiçekli bitkiler de hızla çeşitleniyordu.

Bu kuş, ormanda yaşıyordu ve çiçekli bitkilere ait meyveleri ve tohumları yiyordu.

Bugün, dünyada 10.000 ‘den fazla kuş türü bulunmankta.

Araştırma PNAS dergisinde yayınlandı.

Haber: Helen Briggs

Kaynak: bbc.com

Bu yazı Evrimsel Antropoli sitesinden alınmıştır:

“Fosiller, asteroid çarpmasından sonraki kuş evrimine ışık tutuyor”

https://evrimteorisionline.com/2017/09/08/fosiller-asteroid-carpmasindan-sonraki-kus-evrimine-isik-tutuyor/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s