Arabistan Çölleri Modern İnsanın Dünyaya Yayılımı Sırasında Yemyeşildi


Arabistan Çölleri 100.000 yıl önce yemyeşildi ve Afrika’dan çıkan insan için oldukça elverişli bir ortama sahipti.

Uzun yıllar boyunca bilim adamları Modern insanın Afrika’dan çıkışında Arabistan yarımadasının sert iklim koşulları yüzünden kullanışsız olduğunu iddia ettiler. Geleneksel söylem yayılımın Levant üzerinden kuzeye ve oradan da doğuya doğru olduğu üzerineydi. Bunlar arasında Arap yarımadasının kıyı şeridinin de uygun koşullara sahip olabileceğini söyleyenler de oldu.

Yapılan araştırmalar ve gelişen teknoloji ortaklığında ise Arabistan yarımadasının günümüzden  100.000 sene önce pek de çöl ortamına sahip olmadığını göstermekte. Uzaktan algılama teknoloji ve uydu görüntüleri üzerine kurgulanan yeni araştırma teknolojisi sayesinde, Arabistan yarımadasının da modern insanın dağılım paradigmalarını sağladığını ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalar ile çöl bölgesinde 100.000 yıl ve öncesine ait, içinde paleo göller, nehirler, yeşil bölgelerin var olduğu ortaya konuldu. Bu bölgeler üzerine yoğunlaşan araştırmalarda ise 100.000 yıl ve öncesine tarihlenen alanlarda taş aletler ortaya çıkarıldı.

Yapılan araştırmalardaki en büyük eksiklik ise bölgede fosil insan kalıntılarının ortaya çıkarılamamış olması. Bu sebeple bulunan taş aletlerin hangi insan türü tarafından yapılmış olduğu tam olarak kanıtlanamamakta. Ancak bölgedeki araştırmalar gittikçe yoğunlaşıyor. Yeşil bölgeler ve olası sürü hareketleri üzerine yapılan araştırmaların, uzmanları insan izlerine doğru götüreceği düşünülmekte.


Popular-Archaeology (The First Arabians)

http://arkeofili.com/arabistan-colleri-modern-insanin-dunyaya-yayilimi-sirasinda-yemyesildi/

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s